Olağanüstü Eseleriyle Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Fotoğraf Galerisi

0
1421

İçinde bulunduğumuz dijital çağda fotoğrafçılık, gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Kimileri profesyonel kimileri amatörce de olsa hemen hemen herkes elinde son teknoloji cihazlarla fotoğraflar çekiyor. Her gün anlamlı anlamsız o kadar çok fotoğrafa maruz kalıyoruz ki çoğumuz görüntüleri durdurup detayları üzerinde düşünme yetimizi kaybettik. Bu nedenle fotoğraf galerileri, çerçevelenip asılmış fotoğraflar üzerinde durup detayları düşünmek isteyenler için harika yerlerdir.

Olağanüstü eserlerden oluşturulmuş, mutlaka gezip görmeniz gereken 7 fotoğraf galerisini tanesini sizler için derledik.

1. Hamiltons Fotoğraf Galerisi

1977 yılında Londra’da kurulan Hamiltons galerisi, Courtauld ailesine ait eski bir müzik odasından oluşturulmuştur. Galeride Irving Penn, Richard Avedon, Helmut Newton, Robert Mapplethorpe’un ve dünyanın en ünlü fotomuhabirlerinden biri olan Sir Don McCullin’in eserleri sergilenmektedir.

2. Fraenkel Fotoğraf Galerisi

en iyi 10 fotoğraf galerisi

Fraenkel Galerisi 1979 yılında San Francisco’da kuruldu. Diane Arbus, Robert Adams, Lee Friedlander gibi tarihi fotoğrafçıları sergileyen çok çeşitli bir galeridir. Ayrıca tarihi fotoğrafçılığının yanı sıra NASA’nın ay fotoğrafları koleksiyonuyla da tanınan Hiroshi Sugimoto’nun eserleride galeride mevcut.

3. Üç Gölge Fotoğraf Sanatı Merkezi (Three Shadows Photography Art Center)

dünyadaki ünlü fotoğraf galerileri

Çinli fotoğrafçı RongRong ve Japon meslektaşı Inri tarafından 2007 yılında Beijing’te kurulmuştur. Oldukça yenilikçi bir sanat merkezidir. Fotoğraf ve video üzerine geniş kütüphanesiyle tanınır.

4. Yossi Milo Fotoğraf Galerisi

2000 yılında New York’ta kurulmuştur. Fotoğrafların yanı sıra video tabanlı eserlere de odaklanmış çağdaş ve oldukça seçkin bir galeridir.

Sze Tsung Leong, Pieter Hugo ve Youssef Nabil gibi sanatçıların eserlerini barındırır.

5. Carla Sozzani Galerisi

1990 yılında Milan şehrinde kurulan galeri kurulduğu günden bu yana İtalya’nın en seçkin eserlerini sergilemektedir. Berenice Abbott, William Klein, Annie Leibovitz gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda kaliteli eseri sergilemesinin yanında her yıl düzenlenen Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi’de Carla Sozzani galerisinde gerçekleşmektedir.

6. Torch Galerisi 

fotoğraf galerileri

1984 yılında Amsterdam’da kurulan galeri başlangıçta dünya çapında tanınmış Hollandalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir platformdu.

Günümüzde ise güncel sanat ve fotoğrafçılığa dair pek çok eser barındırıyor. Anton Corbijn, Inez van Lamsweerde, Edward Burtynsky ve Teun Hocks gibi avangart sanatçıların eserlerini galeride bulabilirsiniz.

7. Magnum Fotoğraf Galerisi

Magnum Galerisi 1947 yılında fotoğrafçılar Robert Capa, David Chim Seymour, Henri Cartier-Bresson, George Rodger ve William Vandivert tarafından Paris’te kurulan kült bir galeridir. Kütüphanelerinde 1 milyonun üzerinde basılı fotoğraf ve yaklaşık yarım milyon kadar internet ortamında fotoğrafları vardır. Magnum Galerisi New York, Londra, Paris ve Tokya’da bulunan editör ofisleriyle dev bir kuruluştur.

Galeri aile hayatı, din, uyuşturucu bağımlılığı, savaşlar, hükümetler, yoksulluk gibi çok çeşitli konularda geniş bir fotoğraf arşivine sahiptir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin