Antik Yunan Hakkında Bilinmesi Gereken 34 İlginç Bilgi

0
3648

Antik Yunan Hakkında Bilgiler

Antik Yunanlılar felsefe, matematik, mimari ve edebiyat gibi pek çok alanda günümüz dünyasından çok daha ileri seviyedeydi. Peki böylesine gelişmiş bir medeniyet nasıl oldu da o dönemin şartlarında bu denli ileri olmayı başarmıştı? Antik Yunan hakkında bilgi sahibi olmak oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcıdır. İnsanlar o dönemleri neden Antik Yunan, Klasik dönem ya da Helenistik dönem olarak adlandırmışlar? Ayrıca Yunan tarihindeki bu efsanevi dönem Antik Roma Medeniyeti üzerinde çok güçlü izler bırakmıştır.

Antik Yunan dönemine ait pek çok fikir, buluş ve yeniliği bilerek veya farkında olmadan hala kullanmaktayız. Antik Yunan hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler için ilgi çekici 34 bilgiyi sizler için derledik:

Antik Yunan Hakkında 34 İlginç Bilgi

#1 Antik Yunan’da Atina’da yaşayan erkek çocukları 7 yaşında okula gönderilmekteydi. Aynı yaşta Sparta’da yaşayan erkekler ise annelerinden alınıp yurtlara yerleştiriliyor, diğer çocuklarla birlikte asker olmak üzere yetiştiriliyordu. Sparta’lı erkeklerin 30 yaşına gelip aktif asker hayatı noktalanana kadar aileleriyle görüşmeleri yasaktı.

antik yunanistanda okul

#2 Antik Yunan ve Roma’da soylular tuz karşılığında köle satın alabiliyordu.

tuz karşılığında köle

#3 Sisamlı Aristarkus, gezegenlerin güneşin etrafında bir yörüngede döndüğü teorisini ortaya atan ilk kişidir.

sisamlı aristarkus

#4 Antik Yunan’da bir işkence ve idam yöntemi olan Pirinç Boğa’nın mucidi Atina’lı Perilaus, kendi yaptığı icadın ilk kurbanı olmuştur. Çalışma prensibi pirinçten yapılmış boğa şeklinde olan heykelin ortasında bulunan oyuk içerisine kişinin sokulup kilitlenerek altından ateş yakılması suretiyle öldürülmesi yöntemidir. Boğa içerisinde ölmek üzere olan kişinin acı dolu çığlıkları sistem içinde kurulu düzenek yardımıyla sanki bir boğa kükrüyormuş gibi duyulmasını sağlıyordu. Antik Yunan Hükümdarı Phalaris, bu kadar zekice işkence ve idam yönteminden iğrendiğini ve yaratıcısını bununla ölüme mahkum ettiğini söylemiştir.

pirinç boğa antik yunan

#5 Antik Yunanlıların yaz mevsimi boyunca gün ortasında kestirme gibi bir alışkanlıkları vardı. Hatta o dönemden kalan bazı tıbbi belgelerde öğlen vakti şekerleme yapmanın vücudu kurumaktan koruduğu bilgisi bulunmuştur.

#6 Biriyle selamlaştığında el sıkışma geleneğinin başlangıcı Antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır. Hatta Akropolis’te evlilik tanrıçası Hera ile bilgelik tanrıçası Athena’nın el sıkışırken ki figürü bulunmaktadır.

hera ve athena el sıkışma

#7 Antik Yunan ‘Ostrakismos’ diye bilinen bizde karşılığı ‘Çanak Çömlek Mahkemesi’ olarak çevirilen bir yapı varmış. Burada halk oylama yaparak toplum içinde çok sivrilen bazı kişileri ya da politikacıları 10 yıllığına sürgüne gönderebilmekteymiş. Tiran olmasından çekinilen ve devlet için tehdit oluşturan bazı kişilere yapılan bu yöntemle demokrasiyi koruma altına alıyorlarmış.

ostrakismos çanak çömlek mahkemesi

#8 Antik Yunan Mitolojisinde henüz bilinmeyen tanrılar için yer tutucu bir ‘bilinmeyen tanrı’ vardı.

İlginizi çekebilir: Yunan Mitolojisi Tanrıları ve Özellikleri

#9 İngilizce aptal anlamına gelen ‘İdiot’ kelimesinin kökeni Antik Yunan dönemine dayanmaktadır. O dönemde bu kelime aptal anlamında değil, politikayla ilgilenmeyen kişileri ifade etmek için kullanılıyormuş.

antik yunanistan politika

#10 Günümüzde dalga konusu olan tek kaş, o dönemde kadınlarda zeka ve güzelliğin simgesiymiş. Hatta normalde kaşları bitişik olmayan kadınlar bile makyajla kaşlarını birleştiriyormuş.

antik yunan tek kaş

#11 Antik Yunanistan’da Olimpiyat Oyunlarından bir ay önceden itibaren her türlü savaş yasaklanırmış. Böylece Olimpiyatları izlemek isteyen seyirciler güvenli bir şekilde gelebiliyormuş. Olimpiyatlar sırasında ölüm cezası vermek de yasakmış.

olimpiyat eski yunanistan

#12 Eski Yunanistan’da kırmızı ruj sürmek fahişe olduğun anlamına geliyordu. Yunan yasalarına göre fahişe olmayan bir kadının kırmızı ruj ile dışarı çıkması yasaktı. Aynı şekilde fahişelik yapan kadınların toplum içerisine kırmızı ruj sürmeden çıkması da ceza sebebiydi.

#13 ‘Music’ kelimesi mitolojide ilham perisi anlamına gelen ve sanat tanrıçaları olan ‘Muses’ den gelmektedir.

muses

#14 Çivili köpek tasmaları ilk olarak Antik Yunanlılar tarafından icat edilmiştir. O dönemde çoban köpeklerinin boynuna takılan bu tasmalar sayesinde köpeklerin koyun sürülerini korurken olası kurt saldırısında boyunlarının koruması sağlanıyormuş.

#15 Antik Yunan’da insanlar birine aşkını ifade etmek için elma fırlatırlarmış. Hatta bazen evlenme teklifi etmek için bile yapılırmış bu eylem.

antik yunanda aşk ifadesi

#16 Antik Yunanlıların kullandığı dil 1976 yılına kadar günümüz Yunanistan’ının resmi diliydi.

eski yunan alfabesi

#17 Türkçe karşılığı kavun olan ‘melon’ kelimesi, Eski Yunan’da kadınların göğsünü ifade etmek için kullanılmış.

#18 Antik Yunan’da şarap 1/3 oranında suyla karıştırılarak tüketilirmiş.

antik yunan sulu şarap

#19 Dünyanın ilk demokratik yönetimi Antik Yunan döneminde gerçekleştirilmiş ve tam 185 yıl sürmüştür. Daha sonra Tiranlar yönetimi ele geçirmiştir.

#20 Orta parmak hareketi ilk olarak Antik Yunan döneminde ortaya çıkmıştır.

#21 Galalarda ünlülerin altına serilen kırmızı halının tarihi de bu döneme dayanıyor. Agamemnon tragedyası, tanrılara özel olan ‘Kızıl Yol’ dan söz etmektedir.

#22 O dönemde fahişelik yapan kadınlar yürüdüklerinde zemine, ‘beni takip et’ sözünü iz olarak bırakan sandaletler giyermiş.

#23 Yunan mitolojisinde Tanrılar, Prometheus’un karaciğerini kartallara yem ederek onu cezalandırdılar. Daha sonra bunun her gün tekrarlanabilmesi için karaciğerini sürekli olarak yeniden yarattılar. Bu sebeple antik dönemde yaşayan insanlar kalp yerine karaciğerin duyguların merkezi olan organ olduğunu düşünmüşlerdir.

prometheus'un karaciğeri

#24 Kettlebell tarihi de Eski Yunanistan dönemine uzanıyor. Atina’da o döneme ait 143 kg ağırlığında ve üzerinde ”Bilbon beni tek eliyle başının üzerine kaldırdı” yazılı bir kettlebell bulunmuştur.

antik yunan kettlebell

#25 Doğum günü pastasına mum koyma geleneğinin temelleri ilk olarak Antik Yunan döneminde atılmıştır. O dönemde insanlar mumlarla süslenmiş pastaları ay ışığı gibi parlamaları için Artemis tapınağı’na getirmişlerdir.

#26 Antik dönemde Atina nüfusunun yaklaşık %40-80 arasındaki bölümünü köleler oluşturuyordu.

antik yunanistanda köleler

#27 İngilizce’de ”Spill the beans” olan ve Türkçe’ye ”Ağzındaki baklayı çıkarmak” olarak çevrilen terim Eski Yunanistan’dan geliyor. O dönemde insanlar oy kullanmak için fasulyeleri kullanırlarmış. Ayrıca insanlar fasulyelerin içerisinde ölü insanların ruhunun olduğuna inandıkları için onları yemezmiş.

#28 Eski Yunanistan’da insanlar çıplak halde spor yaparlarmış.

antik yunan çıplak egzersiz

#29 Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı, işlediği suçla meşhur olmak isteyen bir kundakçı tarafından yakılmıştır. Amacına ulaşmaması için infazının ardından kundakçının isminin telaffuz edilmesi suç sayılmıştır.

artemis tapınağı

İlginizi çekebilir: Antik Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

#30 Yunan ve Persliler arasındaki en önemli savaşlardan biri, Perslerin korkusuz Sparta’lılarla karşılaştıkları Termopylae Savaşıdır. Daha önce bahsettiğimiz üzere Antik Yunanistan’da Sparta kentinde asker yetiştiriliyordu. Sayıca Perslerden çok az olmalarına rağmen korkusuzca direnen Sparta’lıların hikayesi 300 filmiyle ölümsüzleştirilmiştir.

300 Spartalılar

#31 Antik Yunanistan ekonomisi MÖ 4-5. YY arasında dünyanın en gelişmiş ekonomisi durumundaydı.

#32 Türkçe karşılığı ‘okul’ anlamına gelene ‘School’ kelimesi Eski Yunanistan’da ‘boş zaman’ anlamına geliyordu.

#33 Yunan matematikçiler Öklid, Pisagor ve Arşimet’in keşifleri bugün hala matematikte kullanılmaktadır.

antik yunan matematik

#34 Antik Yunanlılar MÖ 500 civarı, hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda atardamar ve toplardamarın işlevini, aralarındaki farkı keşfetmişlerdir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin