Antik Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

0
2247

Antik Dünyanın 7 Harikası

Bir antik yunan şairi olan Sidon’lu Antipater milattan önce 140 yılların ortalarında dünyanın 7 harikası listesini ilk oluşturmuş kişidir. Günümüzde Lübnan’da hala var olan bir şehir olan Sidon’dan gelen Antipater’in yazdığı dünyanın 7 harikası listesi en az 2159 yıllık tarihe sahip.

Dünyanın 7 harikası diyince insanlar tarafından yapılan olağanüstü tarihi yapılar akla gelir. Günümüzde dünyanın yeni 7 harikası olarak yeni bir liste oluşturulmuştur. Burada bahsedeceğimiz liste antik dünyanın 7 harikası olan tarihte ilk defa oluşturulmuş harikalar listesidir.

Aşağıda sıraladığımız dünyanın 7 harikası arasından günümüze bozulmadan ulaşabilen sadece bir tanesidir. Diğer altı tarihi eser doğanın yıkıcı gücüne karşı koyamamıştır.

Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

Babil’in Asma Bahçeleri

Babil'in asma bahçeleri

Fırat Nehri yakınlarında Babiller tarafından inşa edildiği iddaa edilen Babil’in Asma Bahçeleri arkeolojik olarak kanıtlanamasa da 56 mil uzunluğunda, 320 metre yüksekliğinde ve 80 metre kalınlığında dış duvarlara sahipti.

İddiaya göre Babil kralı 2. Nebukadnezar, karısının vatan hasretini dindirmek için milattan önce 600 yılında Babil’in Asma Bahçeleri’ni inşa ettirmiştir. Bahçelerin ileri ki zamanlarda deprem gibi bir doğal afet sonucu yok olduğu düşünülmektedir. Bu büyük bahçelerin varlığına dair net bir kanıt bulunamadığından bilim adamları tarafından gerçekten var olup olmadıkları konusunda tartışmalar vardır.

Zeus Heykeli

dünyanın 7 harikası zeus heykeli

Yunan mitolojisi tanrısı Zeus adına Yunanlı heykeltıraş Phidias tarafından milattan önce 435 yılında yapılmıştır. Heykel milattan sonra dördüncü yüzyılda Hristiyan rahipler tapınağı kapatana kadar sekiz yüzyıl boyunca varlığını korumuştur. Altın kaplama ile süslenen heykel 12 metre yüksekliği ile devasa boyuttaydı. Heykele ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte milattan sonra 5. yüzyıl civarında sökülüp yakılarak imha edildiği düşünülüyor.

Halikarnas Mozolesi

halikarnas mozolesi

Halikarnas mozolesi, ülkemizde bugünkü Bodrum sınırları içine MÖ 351 yılında Persler ve Yunanlılar tarafından inşa edilmiş bir mezardır. Satrap ve valiler için kullanılmış olan mezar yaklaşık 42 metre yüksekliğindeydi.

Beyaz mermerden yapılmış kompleks yapı Likya, Mısır ve Yunan mimarisinden izler taşıyordu. Dünyanın 7 harikası arasından biri olan bu eşsiz yapı günümüzde kullanılan türbe (mozole) kelimesinin kökenini oluşturmaktadır. Halikarnas Mozolesi milattan sonra 1494 yılındaki büyük deprem nedeniyle yıkılmıştır.

Artemis Tapınağı

dünyanın 7 harikası

Lidya kralı Kroisos tarafından Efes’te inşa edilen Artemis Tapınağı’nın tamamlanması tam 120 yıl sürmüştür. Tapınak sel, kundaklama ve istila nedeniyle birçok kez tahrip edilmiş ve yeniden yapılmıştır.

artemis tapınağı
Artemis Tapınağı günümüzüdeki hali

Milattan sonra 401’de Hristiyan bir piskopos liderliğinde son kez yıkılmıştır. Tapınağın bazı kalıntıları ve sütunları 1869 yılında Küçük Menderes nehrinde gömülü halde bulunmuştur.

İskenderiye Feneri

iskenderiye feneri

120 ile 140 m aralığında bir yüksekliği olan İskenderiye Deniz Feneri yüzyıllar boyunca dünyadaki en uzun yapı ünvanına sahip olmuştur. Milattan önce 3. yüzyılda Mısır’ın İskenderiye kentinde inşa edilen fener Yunan mimar Sostratos tarafından tasarlanmıştır. İskenderiye Feneri uzun bir süre Nil Nehri limanındaki gemileri yönlendirmek için kullanılmıştır. Mısır işgali sırasında Roma generali Sezar, deniz fenerinin stratejik önemi hakkında yazmıştır.

Arkeologlar deniz fenerini sembolize eden sikkeler keşfetmiş, bu sikkelerden yola çıkarak fenerin şeklini tespit edip üç katlı bir yapı olduğunu anlamışlardır. Geçirdiği üç depremin ardından yıkılan İskenderiye Feneri’nin kalıntıları 13. yüzyılda Kayıtbay Kalesi’nin inşasında kullanılmıştır.

1994 yılında Fransız arkeologlar tarafından İskenderiye limanı’nın derinliklerinde fenere ait kalıntılar bulunmuştur. Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye Feneri’ne ait bu kalıntıları bugün hala ziyaret edebilirsiniz.

Rodos Heykeli

rodos heykeli

Yunan tanrılarından Helios’un heykeli olan Rodos heykeli, 32 metrelik devasa boyutuyla New York’taki Özgürlük Heykeli’nin tabandan meşaleye kadar uzunluğuna yaklaşık olarak eşittir. Heykeltıraş Lindos’lu Haris tarafından tasarlanan heykel dönemin en yüksek heykeliydi.

Milattan önce 292 yılında yapımına başlanan ve tam 12 yılda tamamlanan heykel Helenistik Yunanistan’da inşa edilmiştir. Milattan önce 226 yılındaki büyük deprem sonucu tahrip olmuştur. Yıkımından uzun zaman sonra Arap kuvvetleri Rodos’u işgal ettiği sırada heykelin kalıntılarını hurda olarak satarak günümüze ulaşmasını engellemiştir.

Keops Piramidi

keops piramidi dünyanın 7 harikası

Keops Piramidi, dünyanın 7 harikası arasından günümüze sağlam olarak ulaşabilmiş tek yapıdır. Milattan önce 2650-2500 yılları arasında Eski Mısırlılar tarafından kraliyet mezarı olarak inşa edilmiştir.

Bilim adamları, piramidin inşasında kullanılan taşların yerine oturtulmasında kütük makarası ve kızakların kullanıldığını iddia ediyor. Hırsızları ve mezar soyguncularını engellemek için içeriye dar koridorlar ve gizli odalar yapılmış buna rağmen arkeologlar piramit içerisindeki hazinelerin büyük çoğunluğunun çalındığını düşünüyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin