Ağustos Ayı Kitap Önerileri

0
1092

Okul zamanı kitap okumaya pek vakit bulamayanlar için hazır yaz tatili bitmeden kitap önerileri verelim dedik. İşte fisoloji.com ‘un sizler için derlediği ağustos ayı kitap önerileri ; 

  • Huzursuzluk- Zülfü Livaneli

huzursuzluk

”Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.”

Mardin’de doğup büyüyen , İstanbul’da gazetecilik yapan İbrahim , çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberini almasıyla Mardin’e gider ve arkadaşının ölümünü araştırmaya başlar. Arkadaşının ölümünü araştırmasıyla başlayan yolculuk onu arkadaşının aşkına ve Ortadoğu gerçeğine götürür. Ezidi Meleknaz ve Hüseyin’in zor aşkından ,Işid zulmüne , insanların ne acılar çektiklerine ışık tutan bu aşk hikayesi İbrahim’i bütünüyle değiştirir.

  • Kuyucaklı Yusuf- Sabahattin Ali

kuyucaklı yusuf , kitap

Yusuf Kuyucak köyünde evi basılıp eşkıyalar tarafından öldüren bir anne ve babanın oğludur. Onun bu haline acıyan kaymakam Selahattin Bey’in onu evlatlık alması ile Yusuf’un hikayesi başlar. Yusuf yıllar geçip büyüdükçe çevresindeki yaşıtlarından ve yaşadığı hayattan farklı olduğunu gözlemler. Zaman geçirir , bazen güler eğlenir ama onda yaşadıkları hayata yabancı olmanın ve Selahattin Bey’i çok sevse de belki de evlatlık olmanın bir çekimserliği vardır. Kendini bir tek bebekliğini bildiği evin kızı Muazzez’e yakın hisseder. Bu yakınlık ise zamanla boyut değiştirir , Kuyucaklı Yusuf ile Muazzez’in aşkı başlar.

  • Son Ve Ötesi – Patrick Ness

son ve ötesi

”Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü.Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı.Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terkedilmiş, tuhaf yer neresiydi?Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?”

Kitabın ilk sayfalarında Seth ölür ve bambaşka bir dünyada tek başına gözlerini açar. Aslında ölmüş müdür ve burası cehennem gibi bir yer midir ? Yoksa önceki dünya bir yanıltıdır ve orada ölmesiyle bu gerçek dünyaya mı gözlerini açmıştır ? Seth ve 2 arkadaşının bu yeni dünyayı keşfini konu alan kitap daha önce okuduklarımızdan çok farklı ve özgün bir konu ile karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin