24 Haziran 2018 Seçimine 2 Gün Kala

0
441
Tüm Türkiye’de gözler 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevrildi. Seçimle birlikte hükumet sistemi de değişecek ve aslında parlamenter sistemle de başkanlık sistemi ile de tam olarak bağdaşmayan Türkiye’ye has olmasından kimi anayasacıların Türk Başkanlık sistemi dediği kiminin ise Cumhurbaşkanı Hükümeti Sistemi diye adlandırdığı yeni bir sistem egemen olacak. 2 gün sonra köklü değişiklikler olacak. Fakat çoğu kişinin tek bilgisi ‘’parlamenter sistem değişecek’’ten ibaret. Peki yeni sistem neler getirecek , ne gibi değişiklikler olacak? Gelin hep beraber ele alalım :

-24 Haziran 2018 de yeni sistemden sonra artık Bakanlar Kurulu kalkacak, cumhurbaşkanı yürütme organının başında tek başına olacak , yani monist bir sistem egemen olacak. Seçimle başa geldiği için de kaynağı halk olacak.

-Hepimizin bildiği üzere cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekilliği seçimi aynı anda olacak.Yasama ve yürütme aynı gün kurulacak.

-Önceki sistemin aksine artık aynı kişi hem yasama erkinde hem de yürütme erkinde görev alamayacak.

-Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır ibaresi kalkıyor, artık cumhurbaşkanı aleni bir şekilde partili olabilecek.

-Kanun Hükmünde Kararname ve OHAL Kanun Hükmünde Kararname kalkacak , yerine Cumhurbaşkanı Kararnamesi ve OHAL Cumhurbaşkanı kararnamesi geliyor.Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile cumhurbaşkanı , yasamaya ait işlemleri doğrudan doğruya düzenleyebilecek.

-Yeni sistemle birlikte milletvekili sayısı 600’e çıkacak.

-Milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir yapılacak.

-Tbmm veya cumhurbaşkanı kendi seçimlerini de yenilemek kaydıyla birbirinin seçimini yenileme yetkisine sahip olacak. Yani cumhurbaşkanı tek başına yasamayı feshedebilecek fakat bu durumda tekrar seçime gitmesi gerekecek.

24 Haziran 2018 oy pusulaları
24 Haziran 2018 oy pusulaları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin