Tokyo Hakkında Bilgiler – Tokyo’ya Dair 22 İlginç Bilgi

0
3968

Tokyo Hakkında Bilgiler

Teknoloji devi Japonya’nın başkenti Tokyo, dünyadaki en yoğun nüfuslu şehirlerden biridir. Tokyo hakkında ilginç bilgilerin sayısı oldukça fazla fakat biz burada en dikkat çekenleri sizler için derledik.

Tokyo Hakkında 22 İlginç Bilgi

#1 37 milyon nüfusuyla bir megapol olan Tokyo dünyanın en kalabalık kentidir.

kalabalık şehir tokyo

#2 Tokyo’da bulunan Skytree, 2010 yılında dünyanın en yüksek kulesi ilan edilmiştir. Ziyaretçilerinin zirveye çıkıp muhteşem Tokyo manzarasını ayakları altına seren kulenin ismi yapılan halk oylaması sonucu kararlaştırılmış.

skytree tokyo

#3 Tokyo’nun Harajuku bölgesi alternatif sokak tarzıyla meşhurdur. Bu popüler semtin Tokyo gençliğinin bir yansıması, ifadesi olduğu söylenir. Burada bulunan dükkan ve kafelerin her biri kendine has bir uslüpla eşsiz bir kompozisyon oluşturur.

harajuku

#4 Şehir 1890 yılında adı Tokyo olarak değiştirilene kadar ”Edo” olarak biliniyordu. Tokyo ismi ‘Doğu’nun Başkenti’ anlamına gelir.

edo şehir

#5 Sakura Japonya’nın ulusal simgelerindendir. Sakura ağaçları nisan ayından itibaren 1-2 hafta süresince çiçek açarlar. Hanami olarak bilinen bu dönemde baharın gelişi kutlanır.

sakura

#6 Tokyo’da her 12 metrede bir otomat makinesi bulunur. Şekerlemeden hamburgere, kıyafetlerden içeceklere hatta dondurmalar dahil hemen hemen her şeyi bu makinelerden temin edebilirsiniz.

otomat makineleri tokyo

#7 Japonlar bolca deniz ürünleri tüketen bir millet. Tokyo’da Tsukiji adında toptan bir balık pazarı bulunuyor. Burası dünyanın en büyük ve en işlek balık pazarı olmasıyla bilinir. Turistlerin uğrak yeri olan bu mekan her sabah saat 4’te ücretsiz olarak ziyarete açılır.

tsukiji balık pazarı tokyo

#8 Tokyo kentinde toplu taşıma sistemi ve araçları oldukça yoğundur. Shinjuku, dünyanın en büyük ve en yoğun tren istasyonudur. Günlük ortalama 4 milyona yakın yolcu bu istasyondan geçmektedir.

shinjuku tren istasyonu

#9 Tokyo kulesi, Shiba-Koen bölgesinde bulunan bir gözlem ve iletişim kulesidir. Eyfel kulesinden ilham alınarak tasarlanan kule yükseklik olarak Eyfel’den 13 metre daha uzundur. Her beş yılda bir yeniden boyanmakta ve tamamen elle yapılan boyama işlemi yaklaşık bir yıl boyunca sürmektedir.

Tokyo Kulesi

#10 Tokyo’da bulunan Hachiōji bölgesi dünyanın en çok ziyaret edilen dağı olan Takao Dağı’na ev sahipliği yapar.

takao dağı

#11 Tokyo, dünyanın en iyi restoranına ev sahipliği yapmaktadır. Kentte 14’ten fazla 3 yıldızlı Michelin restoranı bulunur. Bu restoranların puanı Paris’teki ünlü restoranlardan bile daha yüksektir.

#12 Tokyo’daki Ritz Carlton otelinde dünyanın en pahalı odalarından biri vardır. Frank Nicholson tarafından tasarlanan odanın gecelik bedeli 20.000 dolar.

ritz carlton tokyo

#13 Tokyo’da toplu taşıma araçlarının oldukça kalabalık olduğunu söylemiştik. Bu kalabalık istasyonlarda yolcuların araca binmesine yardım etmek için ‘Oshiya’ olarak bilinen çalışanlar vardır.

Oshiya

#14 Dünyaca ünlü bir biftek restoranı olan Aragawa, Tokyo’nun Shinbashi bölgesinde yer alır. Aragawa’nın meşhur Sanda Bifteği dünyanın en iyi bifteklerinden biri olarak kabul edilir. Aragawa’da iki kişilik bir öğünün ortalama bedeli 800 $ civarında.

sanda bifteği

#15 Shibuya geçişinin dünyanın en kalabalık geçişi olduğu düşünülmektedir. Burada aynı anda karşıdan karşıya geçen 3000’e yakın insan görebilirsiniz.

shibuya geçidi

#16 Tokyo Disneyland, 1983 senesinde açılmış olup Disney’in ABD dışındaki ilk eğlence parkıdır.

tokyo disneyland

#17 Tokyo’nun İmparatorluk Sarayı büyük bir bölümü halka kapalı olmasına rağmen turistlerin cazibe merkezidir.

Tokyo İmparatorluk Sarayı

#18 Kapsül otel, Japonlar tarafından daha ucuz, temel konaklama hizmetini sağlamaya yönelik geliştirilen otel türüdür.

tokyo kapsül otel

#19 Meşhur Komakata Dozeu restoranı bugüne kadar pek çok deprem ve bombalamadan kurtulmayı başarmış, tam 6 nesildir ayakta olan efsane bir restorandır.

Komakata dozeu

#20 Tokyo, ziyaret edilebilecek en güvenli şehirlerden biridir. Dünyadaki herhangi büyük bir şehire göre en düşük suç oranlarından birine sahiptir.

#21 Tokyo dünyada en çok neon tabelaya sahip şehirdir. Şehrin tüm caddelerinde neon ışıklı tabelalar görebilirsiniz.

tokyo caddeleri neon ışık

#22 Tokyo’nun Ryōgoku bölgesinde pek çok sumo salonu ve akademisi bulunduğundan burası şişman adamlarıyla ünlüdür.

ryogoku

İlginizi çekebilir: Japonya Hakkında Bilinmesi Gereken 32 İlginç Gerçek

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin