Rusya Asgari Ücret 2019 – Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

0
1000

Bu yazı Rusya asgari ücret 2019, St. Petersburg’da asgari ücret, Moskova’da asgari ücret ve Rusya’da çalışma koşulları hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

rusya asgari ücret

Rusya asgari ücreti son yıllarda önemli bir artış göstermesine rağmen hala Avrupa’daki asgari ücret seviyelerine göre oldukça düşük durumda bulunuyor.

Rusya Asgari Ücret 2019

Rusya’da asgari ücret yılda bir yerine 6 ayda bir düzenlenmekte ve son yapılan düzenlemelerle asgari ücret seviyesinde önemli bir artış olmuştur.

Son yapılan değişiklikle beraber Mayıs 2018’de 11.163 rus rublesi olan Rusya asgari ücreti Ocak 2019 itibariyle 11.280 ruble olmuştur. Bu rakam şuanki kura göre 153,41 euro’ya tekabül etmektedir.

rusya'da asgari ücret ne kadar?

Rusya’da hükümetin belirlediği resmi asgari ücret olmasına rağmen bazı bölgelerde yerel hükümetin anlaşmaları sebebiyle asgari ücret miktarı farklılık gösterebiliyor. Moskova, St Petersburg gibi şehirlerde asgari ücret normal seviyeden çok daha fazla olmasına karşın, Güney Sibirya ve Kuzey Kafkasya gibi bölgelerde daha düşük asgari ücretler ödeniyor.

St. Petersburg Asgari Ücreti 2019

st. petersburg asgari ücret

St. Petersburg’da asgari ücret 17.000 rus rublesidir. St. Petersburg’da bulunan devlet kurumları dışında tüm işverenler bu asgari ücreti ödemek zorundadır.

Moskova Asgari Ücreti 2019

moskova asgari ücreti

Moskova aylık 18.781 ruble asgari ücretiyle bu alanda Rusya’da zirvede bulunuyor.

Rusya’da Çalışma Koşulları

Rusya asgari ücret seviyesi Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük durumda olsa da çalışanlar için tatil haklarının bolluğu ve fazla mesai ücretleri gibi avantajlarda var. Hafta sonu çalışan işçilere genellikle ek bir gün izin verilir veya bunun yerine o gün için çift ücret ödenir.

Rusya Federasyonu kanunlarına göre haftalık çalışma en fazla 40 saat olmalıdır. Bazı kişilerin (öğrenci, bekar ebeveyn, engelli) yarı zamanlı veya geçici işlere girmesine izin verilmektedir. Bu kişilerin maaşları gerekli durumlarda devletin Sosyal Sigorta Fonundan alınır.

Rusya’da 10 günlük resmi tatillere ek olarak çalışanlara her yıl 28 günlük ücretli izin hakkı verilir.

Rusya asgari ücret konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: 

İngiltere Asgari Ücreti

Fransa Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Belçika Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Polonya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin