Rusya Asgari Ücret 2020 – Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

0
9727

Rusya Asgari Ücret 2020

Bu yazı Rusya asgari ücret 2020, St. Petersburg’da asgari ücret, Moskova’da asgari ücret ve Rusya’da çalışma koşulları hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

rusya asgari ücret

Rusya asgari ücreti son yıllarda önemli bir artış göstermesine rağmen hala Avrupa’daki asgari ücret seviyelerine göre oldukça düşük durumda bulunuyor.

Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2020

Rusya’da asgari ücret yılda bir yerine 6 ayda bir düzenlenmekte ve son yapılan düzenlemelerle asgari ücret seviyesinde önemli bir artış olmuştur.

Son yapılan değişiklikle beraber Ocak 2019’da 11.280 rus rublesi olan Rusya asgari ücreti Ocak 2020 itibariyle 12.130 ruble olmuştur. Bu rakam şuanki kura göre 176,12 euro’ya tekabül etmektedir.

rusya'da asgari ücret ne kadar?

Rusya’da hükümetin belirlediği resmi asgari ücret olmasına rağmen bazı bölgelerde yerel hükümetin anlaşmaları sebebiyle asgari ücret miktarı farklılık gösterebiliyor. Moskova, St Petersburg gibi şehirlerde asgari ücret normal seviyeden çok daha fazla olmasına karşın, Güney Sibirya ve Kuzey Kafkasya gibi bölgelerde daha düşük asgari ücretler ödeniyor.

St. Petersburg Asgari Ücreti 2020

st. petersburg asgari ücret

St. Petersburg’da Ocak 2019’da 17.000 rus rublesi olan asgari ücret Ocak 2020 itibariyle 19.000 rus rublesi olarak güncellenmiştir. St. Petersburg’da bulunan devlet kurumları dışında tüm işverenler bu asgari ücreti ödemek zorundadır.

Moskova Asgari Ücreti 2020

moskova asgari ücreti

Moskova asgari ücreti aylık 20.195 rubledir. 2019 Ocakta ayında bu rakam 18.781 ruble idi.

Rusya’da Çalışma Koşulları

Rusya asgari ücret seviyesi Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük durumda olsa da çalışanlar için tatil haklarının bolluğu ve fazla mesai ücretleri gibi avantajlarda var. Hafta sonu çalışan işçilere genellikle ek bir gün izin verilir veya bunun yerine o gün için çift ücret ödenir.

Rusya Federasyonu kanunlarına göre haftalık çalışma en fazla 40 saat olmalıdır. Bazı kişilerin (öğrenci, bekar ebeveyn, engelli) yarı zamanlı veya geçici işlere girmesine izin verilmektedir. Bu kişilerin maaşları gerekli durumlarda devletin Sosyal Sigorta Fonundan alınır.

Rusya’da 10 günlük resmi tatillere ek olarak çalışanlara her yıl 28 günlük ücretli izin hakkı verilir.

Rusya asgari ücret konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: 

İngiltere Asgari Ücreti

Fransa Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Belçika Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Polonya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

İspanya Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin