Portekiz Asgari Ücret 2019 – Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar?

0
833

Bu yazı Portekiz’de asgari ücret ne kadar ? Yıllara göre Portekiz asgari ücret seviyeleri, Portekiz asgari ücret 2019, Portekiz’de çalışma koşulları ve Portekiz’de ortalama maaş konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Portekiz asgari ücreti hükümetin fiyat ve gelir politikalarına göre Portekiz iş yasası uyarınca düzenlenmektedir. Portekiz’de resmi olarak kabul edilen üç asgari ücret vardır. Bunlar: Azor bölgesi asgari ücreti, Madeira bölgesi asgari ücreti ve ulusal Portekiz asgari ücretidir. Ancak bu üç farklı asgari ücret arasında çok ufak farklılık bulunur.

portekiz'de asgari ücret ne kadar?

Portekiz’de asgari ücret hükümet temsilcileri, işverenler ve sendika temsilcileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda belirlenir. Bu görüşmeler her yıl düzenli olarak yapılır. Portekiz’de belirlenen asgari ücrete uymayan işverenler için ağır yaptırımlar bulunur.

Portekiz Asgari Ücret 2019

Portekiz asgari ücreti yılda 12 yerine 14 kez ödeme baz alınarak hesaplanır. Fakat 12 kez ödeme yapıldığını düşünerek hesaplarsak 2019 yılı itibariyle Portekiz’de asgari ücret 700 euro‘dur. 14 ay ödeme alan bir kişiye göre asgari ücret 600 euro’ya denk gelir. 2018 yılında Portekiz asgari ücreti (12 ay ödeme) 676 euro idi.

Portekiz’de tam zamanlı çalışmakta olan işçiler, tarım işçileri ve 18 yaşını doldurmuş tüm yerli işçiler asgari ücretten yararlanmaya hak kazanır. Sadece çıraklar asgari ücretin %20 daha azına çalıştırabilir.

Portekiz’de asgari ücret, aylık asgari ücreti 1000 euro’dan daha fazla olan İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, Belçika, İrlanda, Lüksemburg ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük durumda.

Yıllara Göre Portekiz Asgari Ücret Seviyeleri

portekiz asgari ücret 2019

Yukarıdaki tablo 2016-2019 yılları arasında Portekiz’de değişen asgari ücret seviyesini göstermektedir.

Portekiz’de Çalışma Koşulları

Portekiz’de mesai saatleri genellikle sabah 9 akşam 7 arasıdır. Mesai saat 9 da başlar ardından öğleden sonra 1 ile 3 arası iki saatlik yemek molası verilir ve 7 de mesai biter.

Yasal olarak haftalık azami çalışma 40 saattir. Çalışanların yıllık 22 gün izin hakkı ve yılda 12 gün resmi tatil bulunur. Genellikle haziran ve aralık aylarında çalışanlara bir maaş ikramiye verilir.

Portekiz’de çalışıyorsanız maaş, çalışma koşulları, eğitim, sağlık, barınma ve sosyal güvenlik konularında Portekiz vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olursunuz. Ağustos 2018 itibariyle Portekiz’de işsizlik oranı %6.8’dir.

Portekiz’de Ortalama Maaş

2018 yılı verilerine göre Portekiz’de aylık ortalama maaş 1140 € civarında. Bu rakam Portekiz’in Avrupa ülkeleri arasında en düşük ücretli ülkelerden biri olduğunu gösteriyor.

Portekiz’de asgari ücretle çalışanların sektörlerini incelediğimizde en çok asgari ücretli çalışanı bulunan sektörler: imalat, mobilya, içecek, yiyecek, tütün iken asgari ücretle çalışan sayısı en az olan sektörler ise enerji, finans ve sigorta hizmetleri sektörü olarak bulunmuştur.

Portekiz asgari ücret konusuyla alakalı ilginiz çekebilecek diğer yazılarımız:

İngiltere asgari ücreti

Fransa asgari ücreti

Amerika asgari ücreti

Almanya asgari ücreti

Belçika asgari ücreti

Polonya asgari ücreti

Rusya asgari ücreti

Hollanda asgari ücreti

Lüksemburg asgari ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin