Polonya Asgari Ücret 2019 – Polonya’da Asgari Ücret Kaç Zloty?

0
3422

Eğer Polonya’da yaşamayı düşünüyorsanız şüphesiz ki ilk yapmanız gerekenlerden biri iyi bir iş bulmaktır. Bunun içinde Polonya’da iş imkanları, asgari ücret seviyeleri hakkında bilgilere ihtiyacınız var demektir. Bu yazı Polonya’da asgari ücret ne kadar?, Polonya asgari ücret kaç zloty ? Yıllara göre Polonya asgari ücret seviyeleri, Polonya asgari ücret 2019, Polonya’da ortalama maaş konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

polonya asgari ücret

Avrupa’nın doğusunda bulunan Polonya 312.696 kilometrekare yüzölçümüyle Avrupa’nın en büyük 10 ülkesinden biridir. Ağustos 2018 itibariyle ülkede işsizlik oranı %3.4’tür. Başkenti Varşova olan ülkenin resmi para birimi Polonya Zlotisi’dir. Peki Polonya asgari ücret kaç zloty ?

Polonya Asgari Ücret 2019 – Polonya Asgari Ücret Kaç Zloty ?

Polonya Bakanlar Kurulu 2019 yılı itibariyle asgari ücreti %7.1 oranında arttırarak aylık 2.250 PLN (Polonya Zlotisi), saatlik olarak 14.70 PLN şeklinde yeniden düzenlemiştir. 2018 yılında saatlik Polonya asgari ücreti 13 PLN idi. Daha anlaşılabilir olması açısından euro’ya çevirirsek şuan ki kur seviyeleri ile aylık Polonya asgari ücreti 518 euro yapmaktadır.

Yıllara göre Polonya Asgari Ücreti Seviyeleri

polonya asgari ücret 2019

Yukarıdaki tablo 2015-2019 yılları arasında Polonya’da aylık bazda asgari ücretteki değişimi Polonyo Zlotisi (PLN) cinsinden göstermektedir.

Polonya’da Ortalama Maaş

Polonya’nın başkenti Varşova’da vergiler düşüldükten sonra ortalama net maaş 4000 PLN bu da yaklaşık olarak 922 Euro yapmaktadır. Bu rakam Varşova’nın yaşam standartları açısından iyi bir şehir olduğunu göstermektedir. Krakow ve Wroclaw gibi Polonya’nın diğer şehirlerinde ortalama maaşlar ise biraz düşük durumda.

Varşova’da yaşamayı düşünüyorsanız iş ararken ortalama maaşı referans olarak kabul etmeniz rahat bir yaşam sürdürebilmeniz için sizin yararınıza olacaktır.

Polonya’da asgari ücret konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: 

İngiltere Asgari Ücreti

Belçika Asgari Ücreti

Fransa Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Rusya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin