Polonya Asgari Ücret 2020 – Polonya’da Asgari Ücret Kaç Zloty?

0
8475

Polonya Asgari Ücret 2020

Eğer Polonya’da yaşamayı düşünüyorsanız şüphesiz ki ilk yapmanız gerekenlerden biri iyi bir iş bulmaktır. Bunun içinde Polonya’da iş imkanları, asgari ücret seviyeleri hakkında bilgilere ihtiyacınız var demektir. Bu yazı Polonya’da asgari ücret ne kadar?, Polonya asgari ücret kaç zloty ? Yıllara göre Polonya asgari ücret seviyeleri, Polonya asgari ücret 2020, Polonya’da ortalama maaş konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

polonya asgari ücret

Avrupa’nın doğusunda bulunan Polonya 312.696 kilometrekare yüzölçümüyle Avrupa’nın en büyük 10 ülkesinden biridir. Ağustos 2018 itibariyle ülkede işsizlik oranı %3.4’tür. Başkenti Varşova olan ülkenin resmi para birimi Polonya Zlotisi’dir. Peki Polonyada asgari ücret kaç zloty ?

Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2020

Polonya Bakanlar Kurulu 2020 yılı itibariyle asgari ücreti %15.6 oranında arttırarak aylık 2.600 PLN (Polonya Zlotisi) olarak yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca Polonya hükümeti 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Polonyada asgari ücreti 3.00 PLN yapmayı planladıklarını açıkladı. 2019 yılında Polonyada asgari ücret aylık 2250 PLN idi. Daha anlaşılabilir olması açısından dolara çevirirsek şuan ki kur seviyeleri ile Polonya asgari ücreti aylık 679,91 dolar yapmaktadır.

Yıllara göre Polonya Asgari Ücreti Seviyeleri

polonya asgari ücret 2019

Yukarıdaki tablo 2015-2019 yılları arasında Polonya’da aylık bazda asgari ücretteki değişimi Polonyo Zlotisi (PLN) cinsinden göstermektedir.

Polonya’da Ortalama Maaş

Polonya’nın başkenti Varşova’da vergiler düşüldükten sonra ortalama net maaş 4000 PLN bu da yaklaşık olarak 922 Euro yapmaktadır. Bu rakam Varşova’nın yaşam standartları açısından iyi bir şehir olduğunu göstermektedir. Krakow ve Wroclaw gibi Polonya’nın diğer şehirlerinde ortalama maaşlar ise biraz düşük durumda.

Varşova’da yaşamayı düşünüyorsanız iş ararken ortalama maaşı referans olarak kabul etmeniz rahat bir yaşam sürdürebilmeniz için sizin yararınıza olacaktır.

Polonya’da asgari ücret konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: 

İngiltere Asgari Ücreti

Belçika Asgari Ücreti

Fransa Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Rusya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

İspanya Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin