Lüksemburg Asgari Ücret 2019 – Lüksemburg’da Asgari Ücret Ne Kadar?

0
400

Lüksemburg’a yerleşmeyi düşünenler ve orada çalışmayı düşünenler için Lüksemburg asgari ücret ne kadar? Lüksemburg’da çalışma koşulları neler? Lüksemburg asgari ücret 2019 konularında bilgiler derledik.

lüksemburg asgari ücret

Lüksemburg, batı avrupada bulunan ve denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülke kuzey ve batıdan Belçika’ya, güneyinden Fransa’ya ve doğusundan Almanya’ya bağlanır. Lüksemburg küçük yüzölçümüne rağmen kişi başına düşen gelir ile dünyanın en zengin ikinci ülkesidir. Aynı zamanda çok güvenli bir ülke olan Lüksemburg’un 3 te 1’inden daha fazlası ormanlarla kaplıdır. Fransızca, Lüksemburgca ve Almanca ülkenin 3 resmi dilidir.

Lüksemburg Asgari Ücret 2019

Lüksemburg’da asgari ücretler hükümet tarafından iki yılda bir güncellenmektedir. Lüksemburg asgari ücreti 2019 yılında %1.1 artarak aylık 2071 € olmuştur. Lüksemburg asgari ücret seviyesi bakımından Avrupa’da en yüksek asgari ücreti veren ülke konumunda bulunuyor.

Lüksemburg’da asgari ücret çalışanın kalifiye olup olmadığına göre bir miktar değişiklik göstermektedir. Kalifiye işçi sınıfında bulunan işçiler asgari ücretten %20 daha fazla oranda almaya hak kazanırken, genç işçi sınıfında bulunanların aldığı ücret asgari ücretin %20-%25 altında olabilmekte.

Buna göre 18 yaş üstü kalifiye bir işçiye asgari ücretten %20 daha fazla, yani aylık 2485 € ödenecektir.

17-18 yaş arasındaki işçilere %20 kesinti uygulanarak en az 1656 € ödenirken, 15-17 yaş aralığındakilere %25 kesinti uygulanarak 1553 € ödenmektedir.

Lüksemburg’da saat başına ödenen ücret

Lüksemburg’da haftalık 40 saat olan mesai saatine göre saat başına ödenen ücretler şöyledir:

  • Kalifiye elemanlar 15.53€
  • Kalifiye olmayan elemanlar 12.94€
  • 17-18 yaş aralığı 10.36€
  • 15-17 yaş 9.71€

Lüksemburg asgari ücretinin kalifiye olan ve olmayan elemana göre değişiklik gösterdiğini söylemiştik. Peki bir çalışanın kalifiye olup olmadığı neye göre belirlenmekte? Bir kişinin nitelikli çalışan kabul edilmesi ve buna yönelik asgari ücretten yararlanabilmesi için gerekenler nelerdir?

Hükümet tarafından belirlenen kurallara göre Lüksemburg’da bir çalışanın kalifiye olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki şartlardan en az birini yerine getirmesi gerekmektedir.

  • Meslek eğitimini tamamlamış, bir diploma ya da mesleki sertifikaya sahip olmak
  • Mesleki yetenek sertifikası ve mesleğinde en az 2 yıllık deneyim
  • Ön teknik veya  ön mesleki sertifika ve en az 5 yıllık deneyim
  • Herhangi bir sertifika yoksa en az 10 yıllık deneyim

Eğer yapılan meslek ile alakalı herhangi bir eğitim dalı veya sertifika bulunmuyorsa çalışanın o işte en az 6 yıl pratik deneyime sahip olması gerekmektedir.

Lüksemburg asgari ücret 2019 konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

İngiltere Asgari Ücreti 

Almanya Asgari Ücreti

Rusya Asgari Ücreti

Fransa Asgari Ücreti

Polonya Asgari Ücreti

Belçika Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin