Londra Hakkında İlginç Bilgiler – Londra Hakkında Az Bilinen 21 Gerçek

0
3004

Londra Hakkında İlginç Bilgiler

Londra, İngiltere’nin en kalabalık ve en geniş şehri aynı zamanda başkentidir. Romalılar tarafından MS 47 yılında kurulan şehir ilk olarak ‘Londinium’ olarak adlandırılmıştı. Daha sonra Anglo-Sakson döneminde Lundenwic ve Lundenburth olarak da anılmıştır. İki bin yıllık tarihiyle Londra her zaman büyük ve önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Londra hakkında bilgiler buraya sığmayacak kadar geniş fakat biz burada sadece önemli olan bazılarına değineceğiz.

Londra Hakkında Az Bilinen 21 Gerçek

#1 İngiltere’de parlamento binası olarak kullanılan Westminster Sarayı ülkenin en büyük sarayıdır. Sarayda 8 bar, 6 restoran, 1000 oda, 11 avlu, 100 merdiven, bir kuaför ve  bir tüfek atış alanı bulunmaktadır. Ayrıca Westminster Sarayı içerisinde ölmek yasa dışıdır.

westminster sarayı londra

#2 Westminster Sarayı’nın karşısında bulunan Westminster Abbey bir manastırdır. Burada bir çok ünlü şahsın mezarı bulunmaktadır. Şair Edmund Spenser’in mezarıda burada ve bir iddiaya göre Shakespeare gibi ünlü şairlerin bazı yayınlanmamış eserleri bu mezarda gömülüdür. Ayrıca Geoffrey Chaucer ve Isaac Newton’da buraya gömülmüştür.

westminster abbey

#3 Çoğu kişi Big Ben’in saat kulesinin adı olduğunu düşünür fakat bu doğru değildir. Saat kulesinin gerçek ismi Elizabeth Kulesidir. Big Ben ise saat kulesinin içinde bulunan zilin adıdır.

big ben

#4 Londra’da siyah bir taksi kullanabilmek için ‘The Knowledge’ olarak bilinen bir sınavın geçilmesi zorunludur. Siyah taksi şoförleri Londra şehrinde bütün sokakları ezbere bilmek zorundadır.

siyah taksi

#5 Londra yaşamak için dünyadaki en pahalı şehirlerden biridir. Şehirdeki en pahalı bölgeler: Kensington, Chelsea, Knightsbridge ve Notting Hill’dir. Kensington’da ortalama bir ev fiyatı 1.7 milyon sterlin.

kensington londra

#6 Londra’da çok sayıda tilki yaşamaktadır. Londralılar bu tilkileri pek hoş karşılamazlar.

tilki

#7 Londra’da yaşayan milyarder sayısı 70’ten fazladır. Bu alanda New York, Hong Kong ve Moskova’nın ardından 4. sırada geliyor.

İlginizi çekebilir: İngiltere Hakkında Bilgiler – İngiltere Hakkında 31 İlginç Bilgi

#8 Charles Dickens’ın yaşadığı bir ev, şu anda müze olarak 48 Doughty Caddesi’nde bulunuyor. 1837-1839 yılları arasında burada yaşayan Dickens, Oliver Twist ve The Pickwick Papers’ı bu evde yazmıştır.

charles dickens müzesi londra

#9 Londra pek çok farklı kültürden insanı bir arada barındırır. Öyle ki şehirde 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Londra’da yaşayan en büyük etnik grup Hint kökenli İngilizlerdir. Bu grup şehir nüfusunun yaklaşık %6’sını oluşturmaktadır.

ingiliz yerlileri

#10 Dünya’nın ilk yer altında raylı sistem projesi Londra’da yapılmıştır. Paddington ve Farringdon hattının yapımına 1863’te başlanmıştır.

#11 Müze gezmeyi seven biriyseniz seyahat edebileceğiniz en iyi şehir Londra olabilir. Şehirde tam 170 müze bulunmaktadır. Her gün 1 müze gezseniz, tamamını görmeniz yarım yıl sürer.

londra müzeleri

#12 Karl Marx, Das Kapital eserini British Müzesindeki okuma odasında yazmıştır.

british müzesi okuma odası

#13 Londra, İstanbul ve Moskova’nın ardından Avrupa’nın en kalabalık 3. şehridir.

#14 Karındeşen Jack (Jack the Ripper) gelmiş geçmiş en ünlü seri katillerden biridir ve hiçbir zaman yakalanamamıştır. 1888 yılında Londra’nın Whitechapel bölgesinde işlediği cinayetlerle ünlenen bazı yerleri görebilmeniz için turlar mevcut.

karındeşen jack

#15 Londra’da bulunan Kleopatra İğnesi’nin altında 1878 yılında Kraliçe Victoria’nın portesi, bir puro, jilet, bazı gazete küpürleri ve o döneme ait 12 İngiliz güzelliğinin resimlerini içeren bir zaman kapsülü gömülmüş.

Kleopatra İğnesi Londra

#16 Arsenal, Londra’da kendi ismiyle anılan bir metro istasyonuna sahip olan tek futbol takımı. Önceleri Gillespie Road olan istasyonun adı 1932 yılında yeniden adlandırılmıştır.

arsenal metro istasyonu

#17 1665 yılında inşa edilen veba çukuruna 1000’den fazla ceset gömülmüş. Bugün bu çukur Aldgate istasyonunun altında bulunuyor.

aldgate istasyonu

#18 Londra otobüslerinin rengi her zaman kırmızı değildi. 1907 yılına kadar farklı rotalarda farklı renkte otobüsler kullanılıyormuş.

londra otobüsleri

#19 1910 yılına kadar Londra Tower Bridge Köprüsü üzerindeki geçitten yürüyerek karşıya geçebiliyordunuz. İddiaya göre fahişeler tarafından çok kullanılmaya başlandığından geçit kapatılmıştır.

londra tower bridge köprüsü

#20 İlk olarak 675 yılında inşa edilen Barking Kilisesi Londra’nın en eski kilisesidir.

barking kilisesi

İlginizi çekebilir: İngiltere’de En Çok Ziyaret Edilen Tarihi Yerler

#21 Hyde Park’ta bir evcil hayvan mezarlığı bulunmaktadır. Buradaki mezar taşlarından bazıları tarih olarak 1800’lü yılları göstermekte.

evcil hayvan mezarlığı hyde park

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin