İtalya Hakkında Bilgiler – İtalya Hakkında 42 Bilgi

0
6292

İtalya, bir Güney Avrupa ülkesidir. Ülkenin başkenti dünyanın en eski ve en güzel şehirlerinden biri olan Roma’dır. Leziz mutfağı, sıcakkanlı insanları, muhteşem mimarisi ve birbirinden kıymetli müzeleriyle İtalya mutlaka gezip görmeniz gereken bir ülke. İtalya’yı merak edenler, İtalya hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için tarihi, kültürü, mutfağı, coğrafyası, insanlarıyla İtalya hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

İtalya Hakkında Bilgiler

#1 İtalya, Avrupa’nın güneyinde bulunur. Başkenti Roma’dır.

roma şehri

#2 Kuzeydoğusunda Adriyatik, Güneybatısında Tiren, Güneydoğusunda İyon denizleriyle çevrilidir. Güneydoğusundaki İyon deniziyle Akdeniz’e bağlanır.

#3 Resmi dili İtalyanca, para birimi euro’dur.

#4 Telefon kodu: +39

italya kültürü hakkında bilgiler

İtalya Tarihi Hakkında Bilgiler

#5 Benito Musollini, ingilizce ”goal” olarak ifade edilen tüm dünyada kullanılan kelimeyi yasaklamaya çalışmaya çalışmış bunun yerine yerlilerin İtalyanca ”meta” kelimesini kullanmalarını istemiştir. Fakat girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

benito musollini

#6 Galileo Galilei dünyanın güneşin etrafında döndüğünü savunmasından dolayı yaklaşık 400 yıl kadar önce Roma Katolik kilisesi tarafından yargılandı. Kilise 1992 yılında bu olay için resmi olarak özür diledi.

galilei

#7 Floransa, sokaklarına yollar döşeyen (1339) Avrupa’daki ilk şehirdir. Ülkenin diğer bölgelerindeki yol açma projelerini Roma İmparatorluğu, düşman saldırılarını kolaylaştırabileceği endişesiyle gerçekleştirmemiştir.

#8 Yine Floransa’da Arno Nehri üzerinde bulunan Ponte Vecchio köprüsü 2. Dünya Savaşından sonra ayakta kalan tek köprüdür. Söylentiye göre Hitler köprünün çok güzel olduğunu düşündüğü için köprüye dokunulmamıştır.

ponte vecchio köprüsü

#9 Apartman numaralarının yaygın olmadığı dönemlerde Bari şehrinin Alberobello bölgesinde evleri ayırt edebilmek amacıyla benzersiz bacalar ve değişik stillerde çatılara sahip evler inşa edilmiştir.

alberobello evleri

#10 Dünya otomotiv devi Fiat’ın evi olarak bilinen Torino şehri, otomotiv endüstrisindeki gelişmişliği sebebiyle ikinci dünya savaşında bombalanmıştır.

#11 İlk piyano İtalya’da Bartolomeo Cristofori tarafından icat edildi.

ilk piyano

#12 20. yüzyıl İtalya’sında zorunlu eğitim yaşı 14 iken şu anda bu yaş 16’dır.

#13 İtalya bayrağının 1797’de Napoleon’un İtalya’ya saldırması sonrası Fransa bayrağından etkilenerek oluşturulduğu söylenir.

italya bayrağı

İtalyan Kültürü Hakkında Bilgiler

#14 İtalya’da genellikle erkek isimleri ‘o’ harfiyle, kadın isimleri ‘a’ harfiyle biter.

#15 Sardunya’da iyileştirici etkisi olan iksirler yapan, büyücü olduğunu söyleyen bazı kadınlar bulunur. Bu kişiler bilgilerini ve yeteneklerini gizli bir dille kızlarına aktardığını iddia etmektedir.

#16 Marostica şehrinin meydanı dev bir satranç tahtasıdır. Burada iki yılda bir Eylül ayında canlı satranç oyunu etkinliği düzenlenir.

italyan kültürü canlı satranç

#17 Roma’da bulunan pek çok kiliseye girebilmek için özel kıyafet yönetmeliğine uymak zorundasınız.

#18 İtalya hakkında ilginç bir özellikte eğer Vatikan sınırları içerisinden başka bir yere Roma kartpostalı göndermek isterseniz bunun için Vatikan’dan pul almak zorundasınız. İtalyan pullarını kullanamazsanız.

#19 İtalyanlar yeni yıla girerken kırmızı iç çamaşırı giymenin şans getirdiğine inanırlar.

#20 İtalya’nın yarısından fazlası dağlık veya tepemsi bölgelerden oluşur.

#21 Venedik şehri son 10 yıldan beri her yıl 2 mm Adriyatik denizine batmaktadır.

#22 Kuru makarna kültürünü İtalya’ya getiren Araplardır. Bundan önce İtalyanlar taze makarna tüketiyordu. Kuru makarna : Uzun süre saklanabilmesi için kurutulup daha sonra paketlenen bildiğimiz makarna.

kuru makarna

#23 Bir İtalyan geleneği olarak Saint Bayramı arifesinde 70.000’den fazla mum yakılır. İnanılmaz güzel bir manzara meydana çıkar.

italya saint günü

#24 Pinokyo Floransalıdır. Ve 19. yüzyılda Carlo Collodi tarafından yaratılmıştır.

pinokyo

#25 Michelangelo’nun en ünlü fresklerinden biri olan The Creation Of Adam (Adem’in Yaratılışı) Roma’daki Sistine Şapel’inde bulunuyor.

italya hakkında bilgiler ademin yaratılışı freski

#26 Cenova’da yaşayan yerel halk Roma dilinin lehçesi olan Cenevizce konuşmaktadır.

#27 Dünyanın en uzun tüneli olan 57 km uzunluğundaki Gotthard Base, İsviçre ve İtalya’yı birbirine bağlıyor. Bu tünelin yapımı tam 17 yıl sürmüştür.

gotthard base tüneli italya

#28 İtalya’da bulunan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitesi unvanına sahiptir. 1088 yılında kurulmuştur.

bologna üniversitesi italya

#29 İtalya 47 kültürel mirasıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesinde en çok kültürel mirası bulunan ülke konumundadır.

#30 İtalya, dünyada şarap üretim hacmi en fazla olan ülkedir.

italyan şarabı

#31 İtalya trafik polisinin araç filosunda iki adet Lamborghini marka araç bulunur.

italya polisi lamborghini

#32 İtalya coğrafi açıdan depreme eğilimli bir bölgedir.

#33 Gucci, Prada, Armani, Ferrari ve Lamborghini gibi dünyaca ünlü markalar İtalyan markalarıdır.

#34 San Marino ve Vatikan, İtalya sınırları içerisinde bulunan bağımsız iki devlettir.

#35 İtalyanlar 17 sayısının uğursuzluk getirdiğine inanır.

#36 Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri ”Son Akşam Yemeği” tablosunda 13 kişi bulunduğundan dolayı, sofrada 13 kişi bulunmanın şanssızlık getirdiğine inanılıyor.

son akşam yemeği tablosu

İtalyan Yemek Kültürü

#37 İtalyan yemeklerinin çoğunda başlangıç olarak makarna yenir. Ardından ana yemeğe geçilir.

İlginizi çekebilir: Almanya Hakkında Bilinmesi Gereken 26 Bilgi

#38 İtalya’da bir restoranda Pepperoni Pizza siparişi verirseniz muhtemelen önünüze vejeteryan pizza gelecektir. Çünkü ‘pepperoni’ İtalya’da salam değil, biber anlamına gelir.

pepperoni italya

#39 Kahvaltı İtalya’da basit bir öğündür. Yerliler için kahvaltıda bir cappucino ve kruvasan idealdir.

italyan kahvaltısı

#40 İtalya’da spagetti bulamazsınız. Çünkü İtalyanlar spagettiye benzeyen fakat biraz daha kalın olan ‘tagliatelle’ tüketirler.

italyan yemek kültürü

#41 İtalyan yemek kültüründe herkesin kolay kolay yiyemeyeceği bir peynir var. Casu marzu adındaki bu peynir çürük bir peynirdir. Koyun sütünden elde edilen casu marzu gerçekten çürümüş bir peynirdir ve içerisinde kurtçuk larvaları bulunur.

italya yemek kültürü casu marzu

#42 Bir diğer tuhaf yiyecek ‘Sanguinaccio dolce’ yani çikolata, krema ve domuz kanı ile karıştırılmış puding.

italyan yemekleri

Bu yazıda İtalya hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. İtalya hakkında eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Malta Hakkında Bilgiler – Malta Hakkında 30 Gerçek

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin