İngiltere’de Tarihi Yerler – İngiltere’de En Çok Ziyaret Edilen Tarihi Yerler

0
2560

İngiltere’de Tarihi Yerler

İngiltere, zengin tarihi ve kültürüyle ziyaret edilecek pek çok değerli yapıyı barından önemli bir ülkedir. Tarihi yapılara merakı olanlar için İngiltere en çok ziyaret edilen tarihi yerleri derledik. İşte İngiltere’de tarihi yerler :

Leeds Kalesi

İngiltere'de tarihi yerler leeds kalesi

İngiltere’de tarihi yerler listemizde 10. sırada yer alan Leed Kalesi, Kent şehrinde bulunmaktadır. Kale MS 1119 yılında Len Nehri’nin oluşturduğu bir gölde adalar üzerine inşa edilmiş.

Chatsworth Evi

chatsworth evi

Chatsworth evi Derbyshire’da bulunmaktadır. Evin bulunduğu mülk Norman Fethi’nin ardından Leche ailesi tarafından satın alınmış ardından kraliyete ait olan ilk ev inşa edilmiştir. Daha sonra 1549 yılında Cavendish ailesi tarafından satın alınmış yerine yeni bir ev inşa edilmiştir. Chatsworth evi bugün hala Cavendish ailesine aittir.

York Minster

york minster

Aynı zamanda Metropolitan kilisesi olarak bilinen York Minster, York şehrinde bulunmakta olup bugün York’un başpikoposluğu’nun merkezidir. Kuzey Avrupa’da bulunan en büyük ikinci katedral olma özelliğini taşır. Yapı ilk olarak MS 627’de ahşap haliyle yapılmaya başlanmış, bugünkü haline dönüşümü ise 13. yüzyılın ortalarında başlamıştır.

Westminster Sarayı

westminster sarayı

İngiltere’de tarihi yerler denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Westminster Sarayı, Londra’da Thames Nehri kıyısında bulunuyor. Günümüzde İngiliz parlamentosu olan Lordlar Kamarası ve Avam Kamarası’nın toplandığı yerdir. 11. yüzyıldan 1512 yılına kadar bir yangınla neredeyse yok olana dek kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır. 1834 yılında yeniden inşa edilmiş ardından tekrar yangın sebebiyle zarar görmüştür. Daha sonra Gotik stiliyle son haline kavuşmuştur. Westminster Sarayı 1987 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Stonehenge

İngiltere'de tarihi yerler stonehenge

Stonehenge, geçmişi Neolitik dönem ve Bronz Çağ’a kadar uzanmakta olan efsanevi taş anıttır. Bazı varsayımlara göre tarihi MÖ 3000’lere dayanmaktadır. İngiltere’de en çok ziyaret edilen tarihi yerlerdendir.Booking.com

Canterbury Katedrali

canterbury katedrali

İngiltere’deki en eski Hristiyan yapılardan biri olan Canterbury Katedrali, MS 597’de inşa edilmiştir. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Roma Hamamı

roma hamamı

İngiltere’nin Bath şehrinde bulunan Roma Hamamı, geçmişte suyu tanrıça Sulis’e adayan Keltler ve pek çok kültür için önemli bir yer olmuştur. Romalılar buradaki kaplıca suyunu keşfettiğinde Sulis’i kendi inançlarında tanrıça Minerva olarak tanımaktaydı. Tanrıça Minerva’yı onurlandırmak için MS 60-70 yılları arasında burada bir tapınak inşa etmişlerdir.

Westminster Abbey

westminster abbey

Londra’da Westminster Sarayı’nın batısında bulunan Gotik tarzda inşa edilmiş büyük bir kilisedir. MS 1245 yılında inşa edilmiştir.

İlginizi çekebilir: İngiltere Hakkında 31 İlginç Bilgi

St Paul Katedrali

İngiltere'de tarihi yerler

Londra Piskoposluğu’nun merkezi olan St Paul Katedrali, Barok mimari tarzda inşa edilmiştir.

Londra Kulesi

londra kulesi

İngiltere’nin en popüler tarihi yerlerinden olan Londra Kulesi, 1066 yılında Norman Fethi sırasında inşa edilmiştir. Yıllar boyunca kraliyet ikametgahı, hazine deposu, kraliyet mücevherleri deposu ve hapishane gibi çok farklı amaçlarda kullanılmıştır. 1800 yılından itibaren ise çok fazla ziyaret alan turistik bir yer haline gelmiştir.

İlginizi çekebilir: Londra Hakkında 21 İlginç Bilgi

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin