İngiltere Asgari Ücret 2022 – İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar ?

0
43980

Bu yazı İngiltere’de asgari ücret ne kadar ? Yıllara göre İngiltere asgari ücret seviyeleri, İngiltere asgari ücret 2022, İngiltere’de çalışma koşulları konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. 6 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak İngiltere asgari ücreti açıklandı.

ingiltere'de asgari ücret ne kadar ?

İngiltere’de asgari ücret aylık olarak değil, tüm işler için geçerli olmak üzere saatlik minimum ücret şeklinde belirlenmektedir. Her yıl nisan ayında İngiliz hükümeti, Asgari Ücret Komisyonundan aldığı tavsiyelere göre asgari ücreti yeniden düzenliyor. Ayrıca İngiltere’de asgari ücret miktarı çalışanların yaş grubuna göre de değişiklik göstermektedir. İngiltere’de bir kişinin asgari ücretten yararlanabilmesi için en az 15 yaşını doldurmuş olması gerekir.

2018 yılında tüm Avrupa ülkeleri arasında İngiltere asgari ücreti seviyesi 7. sırada kendine yer buldu. Asgari ücret bakımından İngiltere’den daha iyi durumda bulunan Avrupa ülkeleri: Lüksemburg, Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa ve İrlanda.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar? 2022

İngiltere’de asgari ücret seviyesi yaşınıza, çırak veya stajyer olup olmadığınıza göre değişiklik gösterir.

  • Bu bağlamda 2022 yılı itibariyle İngiltere’de stajyer veya çırak olarak çalışanlar için saatlik asgari ücret miktarı 4,81 GBP olarak belirlenmiştir. (2021 yılı değeri 4,30 GBP – %11,9 artış)
  • 16-17 yaş aralığında olanlar için saatlik asgari ücret seviyesi 4,81 GBP. (2021 yılı değeri 4,62 GBP – %4,1 artış)
  • 18-20 yaş aralığında olan kişiler için saatlik asgari ücret seviyesi 6,83 GBP. (2021 yılı değeri 6,56 GBP – %4,1 artış)
  • 21-22 yaş aralığında olanlar için saatlik asgari ücret seviyesi 9,18 GBP. (2021 yılı değeri 8,36 GBP – %9,8 artış)
  • Son olarak 23 yaş üzeri çalışan kişiler için İngiltere asgari ücreti 2022 yılı itibariyle  saatlik 9,50 GBP (2021 yılı değeri 8,91 GBP – %6,6 artış). Aylık Euro bazında ise İngiltere’de asgari ücret 2022 için 1621 € seviyesine tekabül etmektedir.

İlginizi çekebilir: İngiltere Hakkında 31 İlginç Bilgi

İngiltere asgari ücret miktarı 2009 yılından bu yana her sene saatlik 20-30 pens (kuruş) civarında artış göstermiştir. Yukarıdaki tablo 2020 ve 2021 yılları İngiltere’de asgari ücret seviyesinde yaşanan değişimi göstermektedir. Ayrıca Temmuz 2018 itibariyle İngiltere’de işsizlik oranı %4’tür.

Eğer İngiltere’de yaşamakta olan bir göçmenseniz asgari ücret ve yıllık izin konularında İngiliz vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olursunuz.

İngiltere’de asgari ücret kazanarak Londra gibi pahalı bir şehirde geçinmek mümkün mü?

Londra, İngiltere’nin diğer şehirlerine göre çok daha pahalı ve yaşam maliyeti daha yüksek olmasına rağmen Londra asgari ücreti İngiltere’de asgari ücret seviyesiyle hemen hemen aynıdır. Bu durum bazı kesimler tarafından asgari ücretin Londra’da ve güneydoğu İngiltere’de çalışanlar için yetersiz olduğu tartışmalarının açılmasına sebep oldu.

Bazı örgüt ve sendikalar İngiltere asgari ücretinin saat başına 10 GBP, Londra’da ise bu rakamın saatlik 11 GBP olması gerektiğini iddia ediyor. Yaşam Ücreti Vakfı (Living Wage Foundation) ile birlikte hareket eden bazı işletmeler Londra’da olması gerektiği iddia edilen asgari ücreti ödemeyi kabul ederken bazıları hükümet tarafından belirlenen miktarda ödeme yapmaktadır. Bu bağlamda şimdiye kadar yaklaşık 4900 işveren örgütler tarafından belirlenen asgari ücrete uymaktadır. İngiltere’de iş ararken işvereninize orada hangi asgari ücret standardının geçerli olduğunu sorabilirsiniz.

İngiltere Asgari Ücret Hesaplayıcısı

İngiltere’de çalışıp maaşınızı haftalık veya aylık olarak alıyorsanız, saatlik bazda en azından İngiltere asgari ücreti oranında maaş aldığınızı hesaplayabileceğiniz İngiltere asgari ücret hesaplayıcısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İngiltere’de En Çok Ziyaret Tarihi Yerler

İngiltere Asgari Ücret konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Fransa Asgari Ücreti

Belçika Asgari Ücreti

Polonya Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Rusya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

İspanya Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin