Farklı Ülkelerdeki Çok İlginç Yasaklar

0
2381

Her ülkenin kendi yönetim biçimleri doğrultusunda, toplum düzeninin korunması için kural ve yasaklarının bulunması gayet normaldir. Ancak bazı ülkelerin öyle yasakları var ki anlam verebilmek oldukça güç. İşte birbirinden ilginç bu yasaklar;

Farklı Ülkelerden İlginç Yasaklar

 

ilginç yasaklar

1) Danimarka, Yeni Zelanda, İsveç ve daha birçok ülkede bebeklere tuhaf, duyulmamış isimler koymak yasak. Danimarka’da hükümetin onayladığı 7 bin isimden oluşan liste var ve bu listenin dışında kalan bir ismi koymak isteyen aileler kilisenin onayını almak zorunda. Yeni Zelanda ve İsveç’te yasaklı bebek isimleri listesi her yıl güncelleniyor.


2) İran Kültür Bakanlığı, 2010 yılında aldığı bir kararla erkeklerin kullanabileceği pek çok saç şeklini yasakladı. Gerekçesi ise ülkeyi ahlaksız batı tarzı saç kesimlerinden kurtarmak. Diken şeklinde saçlar, aslan yelesi, at kuyruğu ve uzun ense yasaklı saçlardan bazıları.


3) Yere tükürmenin de yasak olduğu Singapur’da, sakız çiğnemek yasak. Bakkal ve marketlerde satılmayan sakızı yalnızca eczanelerden kimlik bilgilerinizi paylaşarak satın alabilirsiniz.


4) İtalya’nın Milano şehrinde çok eskiden beri yürürlükte olan bir yasaya göre kamusal alanda somurtmak yasak. Tek istisnası olarak hastane çalışanları ve cenazeye katılanlar bu yasadan muaf tutuluyor.


5) Kanada’nın Oshawa eyaletinde hem doğanın korunması için hem de düşüp yaralanma tehlikesi içerdiğinden ağaca tırmanmak yasaktır.

İlginizi çekebilir : Dünyanın Farklı Ülkelerinden 15 Farklı Batıl İnanç


6) İsrail’de illegal radyo yayını yapmak yasak ancak illegal radyo yayınını 5 sene sürdürmeyi başarırsanız resmi yayına dönüşüyorsunuz.


7) Malezya’da sarı renkli kıyafet giyilmesi yasak. Gerekçesi ise protestocuların bu renk kıyafetler ile sokaklara çıkması.


8) Kenya’da plastik poşetleri kullanmak yasak. Çevre kirliliğine neden olan ve kolay kolay yok olmayan bu poşetleri kullanmanın ciddi cezaları var.


9) İsviçre’deki bazı kantonlarda gürültü oluşturması nedeniyle akşam saat 10’dan sonra sifon çekmek yasak.


10) İtalya’da güvercin beslemek yasak. Uygulamanın sıkılığı, şehirden şehire değişiyor. Ancak, bu kanunun en katı olduğu yer Venedik. Güvercinlerin tarihi yapılara pislemesinden bıkan yetkililerin güvercin besleme “suçu” için biçtikleri bedel 50-600$ arasında değişiyor.


11) Avustralya’nın Victoria eyaletinde eğer lisanslı bir elektrikçi değilseniz ampul değiştirmeniz yasak. Cezası ise 10$.


12) İngiltere’de kadınların toplu taşıma araçlarında çikolata yemesi yasaktır.


13) İsviçre’de pazar günü çamaşır asmak yasaktır.


14) Kuzey Kore’de turistlerin yerel ülke parasını kullanması ve ülke dükkanlarından alışveriş yapması yasak. Yabancıların erişebildiği her yerde Dolar ya da Euro geçiyor. Yabancıların gidebileceği yerler önceden belirlenmiştir ve oldukça sınırlıdır.

çukura düşmek yasaktır
15) Ve son olarak akıl almaz bir yasak güzel ülkemizin Denizli Belediyesi’nden geliyor; Çukura düşmek kesinlikle yasak! 😂

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin