Fransa Asgari Ücret 2022 – Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

1
16363

Fransa Asgari Ücret 2022

Bu yazımızda sizlere Fransa’da asgari ücret ne kadar ? Yıllara göre Fransa asgari ücret seviyeleri, Fransa asgari ücret 2022, Fransa’da çalışma koşulları, maaş ortalamaları konularını açıklayacağız.

Fransa Avrupa’nın en yüksek asgari ücretine sahip ülkelerden biridir. Yasalara göre Fransa’da çalışma izni bulunan her yabancının en azından Fransa asgari ücreti seviyesinde maaş alma hakkı vardır. Fransa’da asgari ücret diğer bazı Avrupa ülkelerinin aksine yaş ve tecrübeden bağımsız olarak çalışan tüm yetişkinler için geçerlidir.

fransada asgari ücret

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2022

Fransa hükümeti yeni yılda Fransa saatlik asgari ücretini 10.57 € olarak belirdi. Hükümet haftalık 35 saat çalışan bir kişi için 2021 yılında 1.554,6 € olan asgari ücreti 2022 yılında %0.9 arttırarak aylık 1.603,12 € olarak belirlemiştir.

fransa'da asgari ücret

Fransa’da 17 yaşının altında bulunan ve 6 aydan daha az çalışma tecrübesine sahip olan kişiler 17 yaşını doldurana kadar asgari ücretin %80’inden yararlanabiliyor. 17 yaşını doldurduktan sonra 18 yaşına gelene kadar ise asgari ücretin %90’ı oranında maaş alıyorlar. Fransa’da işsizlik oranı %9.3’tür.

İlginizi çekebilir: Fransa Hakkında Bilgiler – Fransa Hakkında 45 İlginç Bilgi

Yıllara göre Fransa Asgari Ücreti Seviyeleri

Fransa aylık 1000 euro’nun üzerinde asgari ücret ödeyen 7 Avrupa ülkesinden biridir. Diğer ülkeler : Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İrlanda, Almanya ve İngiltere. Fransa’da asgari ücret ile geçinen insan sayısı 1.7 milyon civarındadır.

Fransa’da Çalışma Koşulları

Fransa’da yasal olarak haftalık çalışma süresi 35 saat olarak belirlenmiştir. Buna rağmen bazı sektörlerde şirketler tarafından yapılan özel anlaşmalarla Fransa asgari ücreti ve çalışma süresi üzerinde bazı oynamalar yapılmakta çalışma süreleri daha esnek hale getirilebilmektedir.

fransa asgari ücreti

Fransa’da tatil izni diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça caziptir. Çalışanlara çalıştıkları her ay için 2,5 günlük tatil izni verilir. Ayrıca her yıl 11 tane Fransa milli bayramı vardır. Çalışma günlerine denk gelmesi halinde bugünlerde tatil edilir.

Fransa’da Ortalama Maaşlar

Fransa gelişmiş bir ekonomiye sahip olduğundan dolayı ortalama maaş seviyeleri de oldukça tatminkar durumdadır. Aynı şekilde çalışan haklarının korunması açısından da ülkede bulunan ve güçlü bir şekilde haklarını savunan pek çok sendika sayesinde Fransa öncü ülkelerden biridir. Fransa’da çalışma kararı aldıysanız doğru bir karar verdiniz demektir.

Fransa’da iş olanağı bakımından sektör yelpazesi oldukça geniş olsa da bazı sektörler diğerlerine göre oldukça tatminkar maaş imkanı sunmakta. Yakın zamanda yapılmış bir araştırmaya göre Fransa’da en çok kazandıran meslekler şöyle:

  1. Yönetici
  2. Organizasyonel geliştirme yöneticisi
  3. Finans uzmanı
  4. Satış direktörü
  5. Bölgesel yönetici
  6. IT yöneticisi
  7. Muhasebeci
  8. Pazarlama müdürü
  9. Proje yöneticisi
  10. Şube müdürü

Eğer Fransızca bilmiyor fakat iyi bir İngilizce’ye sahipseniz size en uygun sektörler bankacılık ve finans, IT ve telekom şirketleri olacaktır.

Fransa’da asgari ücret konusuyla alakalı soru ve düşüncelerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Fransa’da Gezilecek Yerler – En Güzel 22 Yer

Fransa Asgari Ücret konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız :

Belçika Asgari Ücreti

İngiltere Asgari Ücreti

Polonya Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Rusya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

İspanya Asgari Ücreti

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin