Ege’nin Birbirinden Güzel Sahil Kasabaları

0
6950

Ege Bölgesinde Mutlaka Görmeniz Gereken Sahil Kasabaları

Havalar ısınıyor yaz geliyor derken birçoğumuz yaz aylarında ne yapacağımızı düşünmeye başladık. Kimisi lüks otellerde tatil yapmak isterken kimisi yurt dışı seyahat planları yapıyor kimisi de bakir mekanlarda denizim karşımda olsun sessiz sakin huzuru bulayım istiyor. İşte tatil hakkını huzurdan yana kullanmak isteyenler için  ‘’kalbim Ege’de kaldı’’ dedirtecek Birbirinden güzel ege sahil kasabaları ;

SELİMİYE

Selimiye Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı, merkezden yaklaşık olarak 40 km uzaklıktaki şirin mi şirin bir sahil kasabası. Bir yanda mavisi bir yanda yeşili barındıran Selimiye henüz hala bakirliğini ve doğasını koruyor. Son yıllarda Ege’nin en uğrak duraklarından olup fazlaca ziyaretçi almış. Bize kalırsa bu güzellik harcanmadan (umarız ki harcanmaz) gidip keşfedebilirsiniz.

birbirinden güzel sahil kasabaları

Selimiye’de ne yapmalı?

Deniz kenarındaki restoranlardan birine oturulmalı ve bir kase deniz ürünleri çorbası içilmeli. Denizden babam çıksa yerim diyenler için birebir olan bu lezzeti başka yerde tadacağınızı sanmıyoruz.

selimiye kasaba

Selimiye’de nerede kalınmalı?

Civarda birbirinden şirin butik oteller bulunuyor, otel seçerken denizde hangi bölgenin o otele ait olduğunu öğrenmenizi öneririz çünkü her otelin sahilde kendine ayrılmış bir bölümü ve şezlongları mevcut.


Booking.com

GÜMÜŞLÜK

Şarkılara, şiirlere konu olmuş Bodrum’un harika güzelliklerinden birisi; Gümüşlük! 4000 yıllık Myndos Antik Kentine ev sahipliği yapan Gümüşlük hem tarihi hem de eşsiz doğasıyla gezip görülecekler listenizde başlarda olabilir. Aynı zamanda doğal limana sahip olduğu için birçok yat ve teknenin uğrak limanı olan Gümüşlük, Bodrumun her yıl en fazla ziyaretçi alan yerlerinden biri.

ege'nin sahil kasabaları gümüşlük

Gümüşlük’te ne yapılmalı?

Gümüşlük’te denizin içine konulmuş masa ve sandalyelerden oluşan restoranlardan birine gün batımı saatinde oturun ve bu manzaranın keyfini çıkarın.

Gümüşlük pazarından birbirinden tatlı takı/hediyeliklerden alın ve anı biriktirin.

İlginizi çekebilir: Malta Hakkında Bilgiler – Malta Hakkında Bilinmesi Gereken 30 Gerçek

Gümüşlük’te nerede kalınmalı?

Gümüşlük’te birçok butik otel mevcut olduğu gibi Turgutreis’e 7 km uzaklıkta bulunduğu için aracı olanlar açısından Turgutreis’te konaklama imkanı da mevcut.

AKYAKA

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı, Gökova Körfezinin doğu ucunda bulunan Akyaka doğasıyla görenleri büyülüyor. Bir yanda güzelim denizi bir yanda soğuk mu soğuk, ördekli mi ördekli Azmak Nehriyle tatilcilerin popüler uğrak mekanlarından biri. Rüzgarlı bir bölge olması dolayısıyla rüzgar sörfçüleri için biçilmiş kaftan.

sahil kasabaları akyaka

Akyaka’da  ne yapılmalı ?

Öncelikle denize girip keyfini çıkartın, sonra Azmak Nehrine kendinizi atın. Atın diyoruz çünkü ay önce ayaklarımı sokayım suya alışayım derseniz asla giremezsiniz, tahmin edebileceğinizden daha soğuk J Azmaktan da çıktıktan sonra nehrin etrafındaki mekanlardan birinde balık yiyebilirsiniz. Sonra bir de rüzgar sörfü yaptınız mı keyifler tavan. Rüzgarınız bol olsun!

Akyaka’da nerede kalınmalı ?

Akyaka’da Muğla’nın klasikleşmiş ahşap evlerinden oluşan tek tip mimari zorunluluğu var , pansiyona dönüştürülen bu evlerden birinde kalıp börtü böceğin, doğanın keyfini çıkartabilirsiniz.

MAZI

Bodrumun doğallığını en kaybetmemiş en bakir yerlerinden olan Mazı Köyü yeşili ve maviyi bir arada bulunduran eşsiz bir yer. Bodrum’a 20 km uzaklıktaki Mazı henüz ziyaretçi akımına uğramamış huzurlu , dingin bir yer ,kafa dinlemek isteyenler için bire bir. Mazı köyü Aşağı Mazı ve Yukarı Mazı olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Yukarı Mazı tepelerde bulunuyor ve size yemyeşil bir manzara sunuyor. Aşağı Mazı ise uzun sahili, masmavi denizi ve koyları ile insanı huzura boğuyor.

ege'nin sahil kasabaları mazı koyu

 

Mazı’da ne yapılmalı ?

Sabaha karşı balıkçı teknelerinden birine atlayıp balık avına gitmenizi öneririz, çok keyifli oluyor.

İlginizi çekebilir: İtalya Hakkında Bilgiler – İtalya Hakkında Bilinmesi Gereken 42 Bilgi

Mazı’da nerede kalınmalı ?

Aşağı Mazı koylarında kalabileceğiniz pansiyonlar bulunuyor. Herhangi birinde konaklayıp doğanın keyfini çıkartabilirsiniz.


Booking.com

ORHANİYE

Marmaris’in gezilip görülecek yerlerinden olan Orhaniye denizi ve güzel plajlarıyla tatilcilerin gözde mekanları arasında yer almaya başladı. Orhaniye’ye adım attığınızda denizin ortasında yürüyen insanlar görebilirsiniz, korkmayın büyü değil , gerçek J Hatta bu sığ denizin bir efsanesi bile var. Efsaneye göre kralın kızı güzel prenses akıncı korsanlardan kaçmak için kendini denize atar. Fakat prenses yüzme bilmediği için eteğindeki kumları denize döke döke ilerler. Fakat bir yerden sonra eteğindeki kumlar biter ve prenses ölür. Efsaneden dolayı bölgeye Kızkumu ismi verilir.

sahil kasabaları orhaniye

Orhaniye’de ne yapılmalı ?

Öncelikle Kızkumu Plajına gidip ve denizin keyfi çıkartabilirsiniz. Burada harika fotoğraflar çekeceğinize şüphe yok. Daha sonra tekne turlarına katılıp harika bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Orhaniye’de nerede kalınmalı ?

Kızkumu civarında birçok otel mevcut fakat bizce lüks otellerdense butik otellerde kalıp bölgenin güler yüzlü otelci esnafı ile bölge hakkında sohbet etmek daha keyifli olacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin