Dünyanın En Pahalı Kahveleri

0
2442

Kahve dünyada ve ülkemizdede çok miktarda tüketilen bir içecek. Kimileri kahveyi bağımlılık derecesinde tüketirken kimilerimizde keyif için zaman zaman tüketmektedir.Ve sizinde bildiğiniz gibi pek çok farklı türden kahve vardır. Bizim en çok aşina olduğumuz bize özgü olan Türk kahvesidir. Bunun dışında dünya üzerinde tüketilen farklı türde kahvelerden ne kadarını biliyorsunuz ?

Dünyanın en pahalı kahveleri nelerdir ?

İşte sizler için derlediğimiz dünyanın en pahalı 10 kahvesi :

10. Yauco Selecto aa ( Porto Riko )

Porto Riko’da üretilen bu kahve sadece Porto Riko’da değil tüm dünyada popülerliği yakalamış durumda. Kahvenin kilogram fiyatı ise 55 $ civarındadır.

9. Starbucks Rwanda Blue Bourbon ( Rwanda )

İçimi oldukça yumuşak olan Rwanda Blue Bourbon’un kg fiyatı yaklaşık 55 $ civarındadır.

8. Hawaiian Kona Coffee ( Hawaii )

Dünyanın en pahalı kahveleri listesinde 8.sırada bulunan Kona,Hawaii’nin güney ve kuzey Kona bölgesinde üretilmektedir. Adını bu bölgeden alır. Kilogram fiyatı yaklaşık olarak 75 $ civarındadır.

7. Los Planes ( Citala, El Salvador )

El Salvador ülkesinin efsane kahvesi. İçimi oldukça yumuşaktır ve boğazı yakmadan geçer. Kilogram fiyatı yaklaşık 88 $ dır.

6. Blue Mountain ( Wallenford Estate, Jamaika )

Adını Jamaika’daki Blue Mountain ( Mavi Dağ ) dan alan kahve yerden yaklaşık 1.5 km yükseklikte yetiştirilir. İçimi oldukça yumuşak olan bu eşsiz lezzeti tatmak için kg başına 105 $ ödemelisiniz.

5. Fazenda Santa Ines ( Minas Gerais, Brezilya )

Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde deniz seviyesine oldukça yakın yerlerde yetiştirilen Fazenda Santa Ines tamamen geleneksel yollarla üretilir.Tadı karamel ve çilek aromalı olan eşsiz kahvenin kg fiyatı 110 $ dır.

4. El Injerto ( Huehuetenango, Guatemala )

Dünyanın en pahalı kahveleri listesinde 4.sırada bulunan ve kg fiyatı 120 $ olan El Injerto’nun farklı olma sebebi ise çekirdeklerinin temizlenmesinin ardından 2 kez öğütülmesi.

3. St. Helena Coffee Company’s Island ( St. Helena )

Fransız imparatoru Napolyon Bonapart’ın sürgüne gönderildiği St. Helena adasında yetiştirilen kahvenin meşhur olma sebebide tam olarak bununla alakalıdır. Kahvenin kg fiyatı 190 $ civarındadır.

2. Hacienda La Esmeralda (Boquete, Panama)

Kg fiyatı 350 $ gibi çok pahalı bir miktar olmasına rağmen eşsiz lezzeti nedeniyle dünyanın dört bir yanından insanların hayranlığını kazanmıştır. Hacienda La Esmeralda, Panama’da tepelerde bulunan Guava isimli bitkilerin gölgelerinde yetiştirilir.

1. Luwak Coffee (Endonezya)

luwak kahvesi

Dünyanın en pahalı kahveleri listesinin zirvesinde bulunan Luwak Kahvesi, değerini çok enteresan üretim şeklinden ve doğada çok az bulunmasından alır. Misk kedisinin kahve tanelerini yemesinin ardından kedinin sindirim sistemindeki enzimler tarafından bazı işlemlere tabi olur ve kahveler dışkı olarak dışarı çıkar. Daha sonra bir dizi işleme sürecinden geçen ve kavrulan kahveler servise hazır hale geliyor. Kulağa çok garip gelsede dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak Kahvesi’nin içiminin çok rahat ve tatlı olduğu söylenir. Ve kahvenin kilogram fiyatı 580 $ civarındadır.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin