Brezilya Hakkında Bilgiler – Brezilya’da Yaşam

0
3491

Brezilya’da Yaşam Nasıldır ?

Brezilya her zaman Türk insanı için merak edilen bir ülke olmuştur. Bazen futbolu ile , bazen karnaval ile birçok kez gündeme gelen Brezilya hakkında bilgiler sizler için derledik. Gelin Brezilya’yı daha yakından tanıyalım :

Brezilya güney yarım kürenin en büyük ülkesidir. Yüzölçümü olarak Türkiye’nin yaklaşık 11 katıdır. Brezilya’da birçok kez bulunmuş ve uzun süreler yaşamış biri olarak  kendi perspektifimden size Brezilya’yı anlatmaya çalışacağım. Türk insanı ile bir brezilyalı arasındaki benzerlikler ve farklılıklardan bahsedeceğim.

brezilya hakkında bilgiler

Brezilya Hakkında Bilgiler

Brezilya’da resmi dil portekizcedir. Portekizce kendine has özellikleri bulunan orijinal bir dildir. Ayrıca latinceden türemiş bir dil olarak birçok dil ile benzerlik gösterir. Mesela siz eğer portekizce biliyorsanız İspanyolcayı büyük ölçüde , İtalyancayı ise az da olsa anlayabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Portekizce öğrenilmesi zor bir dildir. Mesela İngilizce ve Portekizce karşılaştırması yapacak olursak , İngilizcede kelimeler öznelere göre değişmezler. Portekizcede ise bir kelimenin kullanacağınız her özneye göre çekimleri farklıdır. Bu nedenle bir kelimeyi tam anlamı ile öğrenebilmeniz için bu kelimenin bütün öznelere göre çekimlerini de öğrenmelisiniz. Yani kısaca 1 kelimeyi öğrenebilmeniz için bu kelimeden türemiş farklı 6 kelimeyi de bilmeniz gerekmektedir. Brezilya’da İngilizce bilen kişi sayısı çok az. Bu nedenle eğer bir seyahat planınız var ise en basit ve gerekli terimleri öğrenirseniz sizin için iyi olur.

İlginizi çekebilir: Japonya Hakkında Bilgiler – Japonya Hakkında Bilinmesi Gereken 32 Bilgi

Brezilyalı insanları karakter olarak bir türk insanından ayıran bazı farklardan bahsedelim. Brezilyalılar rahat insanlardır. Genellikle sakin bir yapıları vardır ve aceleci değillerdir. Mesela İstanbul’da yaşayan bir insan Brezilya’da sokağa çıktığında hayat sanki ağır çekim akıyor gibi gelebilir. 🙂 Brezilyalılar kendilerini sıkmazlar ve melankoli bir ruh haline girmezler. Kazandıkları para ile yatırımı çok düşünmezler. Daha çok anı yaşarlar. Tabi istisnalar mevcut , ben genel olarak gözlemlerimi aktarıyorum.

Brezilya’nın ekonomisi Türkiye ekonomisi ile çok benzerlik gösterir. Para birimleri brezilya realidir ve Türk lirası ile neredeyse eşdeğerdir. Bulunduğum uzun süreler içerisinde aşağı yukarı aynı ekonomiye sahip Brezilya ile Türkiye’yi karşılaştıracak olursak çoğu açıdan Türkiye’nin daha gelişmiş ve sosyal hayat açısından daha yaşanılabilir bir ülke olduğunu söylemek mümkün.

Brezilya bir Türk için sosyal yaşam açısından alışılması kolay bir ülke değildir. Mesela ben arkadaşlarımla vakit geçirmek istediğimde bir kafeye gidip kahve içmeyi tercih ederim. Ama bir Brezilyalı için bu bir opsiyon değildir. Çünkü ülkede kafe kültürü henüz oluşmamış. Genç kesim vakitlerini genellikle barlarda veya gece kulüplerinde geçirirken , yaşlı kesim ise genellikle birinin evinde toplanıyor ve öyle takılmayı tercih ediyorlar.

Bu kadar farklılıktan sonra bir brezilyalı ile bir türkün ortak yanlarından da bahsedelim. Brezilyalılar Türkler gibi çok sıcakkanlı ve yardımseverdir. İnsanları güler yüzlü ve sevecendir. Ülkede kesinlikle bir ırkçılığa veya dışlanmaya rastlamadım. Genel olarak “Türkler yurtdışında sevilmez” algısına rağmen Brezilyalılar Türklere karşı sıcakkanlıdır.

Kısacası Brezilya ünlü sahilleri , iyi kalpli insanları ve güzel kadınları ile kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir ülke. Umarım imkanınız olur ve bu cennet ülkeyi görme şansına sahip olursunuz.

Elimizden geldiğince sizinle Brezilya hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştık. Eklemek istedikleriniz olursa yorum atarak katkıda bulunabilirsiniz. 🙂

brezilya hakkında bilgi

İlginizi çekebilir : Dünyada Asgari Ücret Ne Kadar ? Asgari Ücret Seviyeleri 2019

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin