Belçika Asgari Ücret 2020 – Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

0
10541

Belçika Asgari Ücret 2020

Bu yazı Belçika’da asgari ücret ne kadar ? Yıllara göre Belçika asgari ücret seviyeleri, Belçika asgari ücret 2020, Belçika çalışma koşulları ve maaş ortalamaları hakkında bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Belçika’da çalışmayı düşünüyorsanız Belçikada asgari ücret, çalışma koşulları ve maaş ortalamaları hakkında bilgi sahibi olmak size yarar sağlayacaktır. Belçika yıllardır Avrupa’nın en yüksek asgari ücreti veren 5 ülkesi arasında bulunuyor. Pek çok ülkenin aksine Belçika’da asgari ücretler yılda bir değil, genellikle iki yılda bir güncellenmektedir.

belçika asgari ücret

Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Belçika’da bazı sektörlerde sendikalar yaptıkları anlaşmalarla kendi alanlarında asgari ücrete karar verebiliyor. Kendi sendikaları tarafından özel bir asgari ücret miktarı belirlenmeyen sektörlerde ise resmi olarak devletin belirlediği fiyat politikası uygulanıyor. En son 2017-2018 yıllarında 1562 euro olan Belçika asgari ücreti, 2020 yılı itibariyle 1593,81 euro’dur. Belçika’da çalışma hayatında kıdem arttıkça asgari ücret seviyesi de yükseliyor. 18 yaşını doldurmuş çalışan kişiler için Belçika asgari ücret alt limiti 1593,81 euro, 19 yaşını doldurmuş olup en az 6 aydır çalışıyor olanlar için asgari ücret 1636,10 euro, 20 yaşını doldurmuş olup en az 12 aydır çalışanlar için ise asgari ücret 1654,90 euro’dur. Belçika’da işsizlik oranı ise %6.5’tir

Yıllara Göre Belçika Asgari Ücreti Miktarı

yıllara göre belçika asgari ücreti

Belçika’da asgari gelir seviyesi Avrupa’nın en iyileri arasındadır. Yüksek asgari ücret düzeylerinin yanı sıra Belçika’da çalışanların haklarını korumak için güçlü iş kanunları var.

Belçikada Stajyer Ücretleri

21 yaşın üzerinde ve Belçikada stajyer olarak çalışmakta olan bir kişi için aylık stajyer asgari ücreti 751 €’dur.

Belçikada Sektörlere Göre Asgari Ücretler

Belçika’da faaliyet gösteren birçok endüstri dalı kendi sektöründeki toplu sözleşmelere dayanarak kendi asgari ücretini belirlemiştir. Aşağıda sıralı olan faktörlerin farklılığına göre Belçika asgari ücreti seviyesi çeşitlilik gösterebilmektedir:

  • Çalıştığınız kurumun bulunduğu lokasyon
  • İşyerindeki rolünüz
  • Haftalık çalışma saati
  • Yaptığınız işte ne kadar süredir çalışıyor olduğunuz

Belçika Çalışma Koşulları Ve Ortalama Maaş

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre Belçika’da ortalama brüt maaş aylık 3401 euro vergiler düşüldükten sonra kalan ortalama net maaş ise 2000-2200 euro arasında.

Belçika’da haftalık çalışma saati genellikle 38 saat olmasına rağmen 40 saati bulan sektörlerde var. Belçika’da çalışanların yılda 24 günlük tatil izni bulunur. Buna ek olarak yılda 10 milli bayram tatili bulunuyor.

Belçika Asgari Ücret 2019 konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Fransa Asgari Ücreti

İngiltere Asgari Ücreti

Amerika Asgari Ücreti

Polonya Asgari Ücreti

Almanya Asgari Ücreti

Portekiz Asgari Ücreti

Rusya Asgari Ücreti

Hollanda Asgari Ücreti

Lüksemburg Asgari Ücreti

İspanya Asgari Ücreti

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin