Bayrak Anlamları – Ülke Bayraklarının Anlamları

0
3538

Bayrak Anlamları Nelerdir ?

Ülke bayraklarının anlamları nedir ? Nasıl oluşturulmuşlardır hiç merak ettiniz mi ? fisoloji.com sizler için bayrak anlamları nı derledi.

Ülke bayrakları ve bayrak anlamları

Türkiye Bayrağının Anlamı

bayrak anlamı

Bayrağımızdaki kırmızı renk kurtuluş savaşında ölen şehitlerimize ithafen , şehitlerimizin kanını temsil eder. Savaşta şehitlerimizin kanına yansıyan ay ışığı da bayrağımıza hilal olarak yansımıştır.

Japonya Bayrağının Anlamı

ülke bayrak ve anlamları

Japonya bayrağındaki beyaz renk saflığı temsil eder. Ortasındaki kırmızı daire de ülkenin şanlı bir güneş gibi doğuşunu yansıtır. Eski japon hükümdarının güneş tanrıçası Amaterasu’dan geldiğine inanıldığı için kırmızı güneş bayraklarına eklenmiştir.

Filipinler Bayrağının Anlamı

ülke bayrakları ve bayrakların anlamları

Bayraktaki 8 kola ayrılmış güneş bağımsız Filipinleri temsil eder. 8 kol ise Filipinler’in bağımsızlık savaşı vermesinde etkili olan ülkenin 8 bölgesini temsil eder. Güneşin etrafındaki 3 yıldız ülkenin coğrafi bölgelerinin temsilidir.

İsrail Bayrağının Anlamı

bayrak anlamları

Bayrağın ortasında Davud yıldızı vardır. Bu yıldız inanışlarından gelir. Tevrat inanışlarına göre göre Nil ve Fırat nehirleri arasında olduğu düşünülen  bölge İsrail topraklarınındır, tanrı tarafından İsrail’e atfedilmiştir. Bayrağın mavi şeritleri bu 2 nehri ve ortasındaki Davud yıldızı da bölgenin İsrail’e ait olduğunu temsil eder.

Almanya Bayrağının Anlamı

bayrak

Siyah , sarı ve kırmızı renkleri Napolyon zamanındaki askerlerin üniformalarının renkleridir.  Bayrak Almaya’nın doğu ve batı olarak ayrıldığı zamanda değişikliğe uğramasına rağmen 1990 yılında tekrar bu haline dönmüştür.

Fransa Bayrağının Anlamı

bayrak anlamları

Mavi , kırmızı ve beyaz renklerinden oluşan bayrakta mavi ve kırmızı Paris’i beyaz ise Bourbon Saray’ına ithafen vardır. Aynı zamanda mavinin özgürlüğü beyazın saflığı ve eşitliği kırmızının ise ülkede tüm vatandaşların eşit olduğunu belirttiğine inanılır.

Nepal Bayrağının Anlamı

ülke bayraklarının anlamları

Kırmızı renk kutsal çiçekleri  Rhododendron’in renginden gelir. Üst taraftaki sembol ülkenin sarayını temsil ederken alt taraftaki sembol ise ülke için önemli Rana hanedanlığını temsil eder.

İspanya Bayrağının Anlamı

bayrak

Renkler güçleri temsil ederken ortadaki sembol ise İspanya’nın kraliyet armasıdır.

Amerika Bayrağının Anlamı

bayrak

Bayrakta toplamda 13 şerit  vardır. 6 beyaz ve 7 kırmızı şeritten oluşur. Bu şeritler ülkenin kuruluşunda Birleşik Krallığa başkaldırıp özgürlüğe katkısı bulunan 13 Amerikan Kolonisini temsil eder. Sol üstteki mavi dikdörtgenin içinde 50 adet yıldız bulunmaktadır. Bunlar da Amerika Birleşik Devletlerinin eyaletlerini temsil eder.

Brezilya Bayrağının Anlamı

bayrak

Bayrak genel olarak yeşil sarı ve mavi renklerinden oluşur. Yeşil arka fon ülkenin bereketli topraklarını sarı renk ise sahip oldukları büyük altın madeni rezervlerini temsil eder. Mavi yuvarlağın içinde yazan “Ordem e Progresso ” nun anlamı ”huzur ve kalkınma” dır. Mavi yuvarlağın içindeki yıldızlar ise rastgele değil astronomik olarak dizilmiştir ve ülkenin 27 eyaletidir.

İlginizi çekebilir : Markaların Logo Anlamları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin