Dünyanın Farklı Ülkelerinden 15 Farklı Batıl İnanç

0
3715

Bu yazı batıl inanç, Dünya’nın farklı ülkelerinin batıl inançları hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Batıl İnanç

Gerçeklik oranı tartışmalı olan, fakat her toplumda öyle veya böyle var olan hurafelere batıl inanç denir. Batıl inançlara geçmişten günümüze kadar inanılmıştır ve bir kesim tarafından da inanılmaya devam edecektir. Gelin çeşitli ülkelerin batıl inançlarını inceleyelim

Dünyanın Farklı Ülkelerinin Batıl İnançları

1- Çin’de insanlar çocuk doğmadan çocuk için eşya almıyor, çünkü bunun kötü şans olduğuna inanıyorlar.

2- Hindistan’da inanışa göre yılanlara süt banyosu yaptırıp süt içirince aile bireyleri korunmuş oluyor. Hatta bunun için her yıl Nag Panchami adlı bir festival düzenleniyor.

batıl inanç

3- Güney Kore’de yeni bir eve taşınan insanlara tuvalet kağıdı ve temizlik malzemesi götürmenin eve bereket kattığına inanılıyor.

batıl

4- Rusya’da sevdiğiniz birine çiçek verirken tek sayıda verilir. Ruslar çift sayıda çiçeği cenazelere yollar ve çift sayıda çiçek vermenin uğursuzluk getirdiğine inanırlar.

batıl inanç

5-Türkiye’de elden ele makas ve bıçak vermenin uğursuzluk getirdiğini çoğumuz biliyoruz. Mısır’da ise makası açık bırakmanın uğursuzluk getirdiğine inanılıyor.

batıl inanç

6-Almanya’da alkolle dolu olmayan kadehi kaldırıp şerefe demesi hoş karşılanmıyor. Çünkü inanışa göre alkol dolu olmayan kadehi kaldıran insan birlikte kadeh kaldırdığı diğer kişilere kin tutuyor.

İlginizi çekebilir : Farklı Ülkelerdeki İlginç Yasaklar

batıl inanç

7-Malezya’da koltuklara otururken dikkat etmelisiniz. Çünkü eğer yastığın üzerine oturursanız kalçanızda çıban çıkacağına inanılıyor.

8-Çinliler 4 sayısının lanetli olduğuna inanıyorlar. Çünkü 4 sayısının Çince’de okunuşu ölüm kelimesinin Çincesi olan ‘’si’’ ile aynı.

batıl inanç

9- Türkiye ile Hindistan’ın benzer bir batıl inancı var. Türkiye’de gece tırnak kesmenin uğursuzluk getirdiği gibi Hindistan’da da perşembe ve cumartesi günleri tırnak kesmek uğursuzluk getiriyor.

10- Ruanda’da kadınlar keçi eti yemez , keçi eti yediklerinde vücutlarında kıllar çıkacağını sakallanacaklarını düşünürler.

batıl inanç

11- Brezilya’da cüzdanını yere koyan kişinin fakirleşeceğine inanıldığından , Brezilyalılar cüzdanlarını yere koymaktan kaçınırlar.

12- Türkiye’de olduğu gibi Bulgaristan’da da üzerine kuş pislemesinin talih açtığına inanılıyor.

batıl inanç

13- Amerika’da eskiden cadılara inanan insanlar varmış. Bu yüzden evlerin çatılarına 45 dereceli açılarla pencere yaptırıp bu pencerelerin cadıları evlerinden uzak tuttuğuna inanıyorlarmış. Hala bu inanışa sahip insanların evinde bu pencerelerden görebilirsiniz.

batıl inanç

14- İspanya’da yılbaşı gecesi tam 12de 12 adet üzüm yenir. Bu 12 üzümün yılın 12 ayını karşıladığına ve üzümler yenince bu 12 ayın güzel geçeceğine inanılır.

batıl inanç

15- Sırbistan’da da Türkiye’de olduğu gibi birinin ardından su dökmenin , onu hemen geri getireceğine ve yolculuğunun iyi geçeceğine inanılıyor.

Sizde bildiğiniz farklı batıl inanç varsa yorum atarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin