Yurtdışı Dil Eğitimi

0
1539

Bir yabancı dili öğrenmek için en etkili ve kalıcı yöntem öğrenmek istediğiniz dilin anadil olarak kullanıldığı bir ülkede eğitimini almanızdır. Bu yazımda size dil eğitimi için gidebileceğiniz bazı ülkelerden bahsedeceğim. Ayrıca yurtdışında dil eğitimi almanın Türkiye’deki bir eğitime göre avantajlarından bahsetmeye çalışacağım. Son olarakta yurtdışında bir dil eğitimin maliyetlerine yüzeysel olarak değineceğim.

Klasik bir tabirle ingilizce artık günümüzün gerekliliklerinden. Bu nedenle ingilizce öğrenebilmek için büyük paralar harcıyoruz , kurslara gidiyor , eğitimlere katılıyoruz. Peki bu ingilizce öğrenmek için doğru veya etkili bir yol mu ? Türkiye’de eğitim sistemi sınavlar üzerine kurulmuş bir sistem. İngilizce ve diğer yabancı diller için de bu geçerli. Türk eğitim sisteminden geçmiş bir bireyin üst düzey bir grammar(dil bilgisi) bilgisi bulunurken konuşma ve iletişim kurma kısmında zayıf olduğunu görüyoruz. Bunun en büyük nedeni yabancı dil konuşmaktan utanmamız , sıkılmamız veya çekinmemiz. Yanlış söylerim veya bir ortamdaysak benle dalga geçerler korkusunu üzerimizden atamıyoruz ve “Yok ben konuşamıyorum” diye geçiştirmeyi tercih ediyoruz. Yurtdışında dil eğitiminin size kazandıracağı en büyük avantaj , size ingilizce konuşma özgüvenini ve alışkanlığını sağlamasıdır.

Eğitimini görüceğiniz dil dünyanın heryerinde aynı dil. Burada farklılığı oluşturan yöntem ve pratiktir. Yurtdışında dil eğitimi yöntem ve pratik açısından Türkiye’deki dil eğitimine göre daha gelişmiş ve eğlencelidir. Örnek vermek gerekirse ingilizce dilinde yer ve yön kavramlarını öğreneceksiniz. Ülkemizde bu kavramları size öğretmek için tahtaya kelimeleri yazar öğretmen. Altına da bir kaç örnek verir ve konuyu geçer. Benim yurtdışında gördüğüm dil eğitiminde ise bu ders şu şekilde işlendi ;

Bütün sınıfı 3 erli gruplara ayırdı öğretmen. Şehrin farklı bölgelerine 3 tane ufak eşyalar (kalem kutusu , kumbara vs.) yerleştirilmiş. Her gruba yer yön kelimelerini içeren eşyaları bulmanızı sağlayacak belli komutlar içeren notlar verildi. En fazla eşyayı bulup getiren gruba starbuckstan bedava kahve kuponu verildi.(Benim grubum kazandı :)). Demek istediğim bir şeyi öğrenirken , nasıl öğrendiğiniz çok önemlidir.

Yurtdışı yabancı dil eğitimi için bir ülke seçerken birçok kriter mevcut. Ben bu kriterlerden bazılarını gözönüne alarak ülkeler hakkında değerlendirmelerde bulunacağım. Göz önünde bulunduracağım kriterler ;

  • Eğitim kalitesi
  • O ülkede bulunan Türk sayısı
  • Sosyal yaşam ve sosyal aktiviteler
  • Ülkenin gelişmişlik seviyesi
  • Ülkenin kültürü

Şimdi gelin yabancı dil eğitimi alabileceğiniz ülkelerden bahsedelim ve birbirleri ile olumlu veya olumsuz yönlerini karşılaştıralım.

1) Amerika

Amerika dil eğitimini iki şekilde alma şansınız var. İlk olarak özel kurumlar tarafından verilen dil okulları ikincisi ise bazı üniversitelerin sunduğu (bizim üniversitelerimizde olduğu gibi) hazırlık eğitimlerine katılmayı tercih edebilirsiniz. Amerika’da dil eğitimi almak isteyen bir kişi için birçok lokasyon bulunmaktadır. Yani tamamen kendi tercihiniz. Amerika’nın bir dil öğrencisi için birçok avantajı bulunmaktadır. Ülkede turistik gezilecek bir çok yer var. Bu nedenle eğitiminizi görürken aynı anda turistik yerleri gezebilirsiniz. Eğitim türünüzü üniversite tarafından seçersiniz sosyal çevre açısından sizin için daha iyi olabilir. Arkadaşlıklar ve sosyal ortam bir dili öğrenirken , öğrendiğiniz yeni şeylerin pratiğini yapabilmek açısından çok önemlidir. Amerikada toplum , bir çok farklı kültürden insana ev sahipliği yaptığı için herhangi bir kültürel sorunla veya dışlanma ile karşılaşma ihtimaliniz azdır. Tabi Trump’tan sonra kesin bir şeyde söylenemez 😀 Amerika’da 6 aylık yabancı dil eğitimi için eğitime vereceğiniz para 5500-6000$’dır. Ayrıca barınma için yurtları tercih etmeniz daha hesaplı olabilir. Çünkü Amerika’da kiralar bir hayli yüksek iken , Amerikalı değilseniz kira daha da artmaktadır. Herhalde bu konuda çok iyi tecrübeleri yok :D. Hayat Amerika’nın batısında daha pahalı iken doğusunda daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

yurtdışı dil eğitimi

2) İrlanda

3 sene önce İrlanda’da dil eğitimi almış biri olarak bu ülke hakkındaki deneyimlerden bahsedeceğim. İrlanda’da dil eğitimleri hükümet tarafından da desteklenen ve büyük bir pazar olarak görülüyor. İrlanda dil eğitimi için çok güzel bir ülke. İnsanı olsun , kültürleri ve sosyal hayat açısından çok eğlenceli ve keyifli. Dil okullarının büyük bir bölümü başkent Dublin’de bulunmaktadır. Dünya’nın her tarafından bir çok öğrencinin eğitim aldığı İrlanda , özellikle güney amerikalı insanlar tarafından diğer ülkelere göre daha hesaplı olmasından dolayı daha çok tercih ediliyor. İrlanda’nın en büyük avantajı ise bir dil okuluna 6 aylık kayıt olursanız 6 aylık çalışma iznine de sahip olmanız. Eğitiminize devam ederken part-time olarak çalışabilir ve iyi para biriktirebilirsiniz. Çünkü ülkede çalıştığınız saat başı ücret alırsınız ve bu miktar yasal olarak minumum 8 eurodur.

Yani 6 aylık dönemde kendi harcamalarınızı çok rahat bir biçimde karşılayabilirsiniz. Ülkede türk sayısı oldukça azdır. Bunun önemli olmasının nedeni ise “Türk türkü çeker” mantığıdır. Gurbette Türk görünce istemsizce bile olsa yakınlaşıyor arkadaşlık kurabiliyorsunuz. Bu da dil öğrenmeniz için olumsuzdur. Ne için o kadar masrafa girdiğinizi unutmayın 😀 . Ayrıca ülkede bir çok dil öğrencisi olduğu için arkadaşlık ve sosyal yaşam ileri düzeydedir. İnsanlar yeni arkadaşlıklar kurarak hem dillerini geliştirmek isterken hem de eğlenmesini iyi biliyorlar. İrlanda için söyleyebileceğim iki olumsuz yönden ilki iklim. Ülkede yaz kış bir rüzgar ve yağmur var. Yani yazın bile gitseniz botlarınızı götürmenizi tavsiye ederim. İkinci olarak ise aksanları biraz değişik. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz ama sonradan alışıyorsunuz. İrlanda’da 6 aylık dil eğitimi 3000-3500 euro arasında değişmektedir.

3) İngiltere

İngiltere dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkedir. Eğitim kalitesi açısından diğer bütün ülkelerden daha kaliteli bir eğitime sahiptirler. İngiltere’de dil öğretmeni olmak için birçok elemeden ve sınavdan geçmelidir. Bu nedenle eğitmenler ve eğitim sistemleri açısından ileri düzeydedirler. İngiltere için söyleyebileceğimiz 3 olumsuz yön vardır. İlk olarak İngiltere çok pahalı bir ülke. Özellikle poundun kurunu düşündükçe de maliyet bir hayli artmaktadır. İngiltere’de 6 aylık bir dil eğitimi için vericeğiniz ücret 3500-4000 pound arasında değişmektedir. İkinci olumsuz yön ise İngiltere’nin genel olarak pahalı bir ülke olmasıdır. Örnek vermek gerekirse suyun fiyatı 3.5 pound. Son olumsuz yönü ise İrlanda’da olduğu gibi iklimidir. Benzer şekilde ülkede hava genelde kapalı ve sürekli bir yağmur ihtimali vardır. Şemsiye ile gezmeye alışsanız iyi olur 🙂

ingiltere dil eğitimi

4) Malta

Malta dil eğitimi açısından diğer ülkelere göre daha ekonomik bir tercih. Malta’nın lokasyonu nedeni ile hem dil eğitiminizi alabilir hem de güzel sahillerinde yazınızı geçirebilirsiniz. Ayrıca eğlenmeyi ve gece hayatını seviyor iseniz Malta sizin için güzel bir tercih olabilir. 6 aylık Malta dil eğitimi 2000-2500 euro arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyatın içinde konaklama ücretinizde dahil. Malta’nın olumsuz yanlarından bahsedecek olursak dil eğitim kalitesi diğer ülkelere göre biraz daha düşük. Ayrıca yaz aylarında çok fazla Türk Malta’yı tatil için tercih ediyor. Yani bir mekana girdiğinizde Türk sayısı sizi şaşırtabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin