Hangi yabancı dilleri öğrenmeliyim?

1
1731

Herkes hayatının belirli dönemlerinde anadilinden farklı bir dille uğraşmak, öğrenmek durumunda bulunmuştur.Yabancı dilleri öğrenmenin hayatımız açısından ne kadar önemli faydaları olabileceğini bilmeyen kimilerimiz eğitim süresince görmek zorunda kaldıkları dil eğitimi dışında kendini geliştirmemiş öğrendikleri kısıtlı bilgiyide zaman içinde unutmaktadır.Fakat yaşadığımız zaman diliminde yabancı bir dil öğrenmek hatta mümkünse birden fazla yabancı dile hakim olmanın pek çok getirisi vardır.

Yabancı bir dil öğrenmenin, bebeklikten beri konuştuğumuz dilin dışında farklı dillerdede konuşabilmenin o dili konuşanlarla iletişim kurabilmenin bizlere pek çok açıdan yararı vardır.En basit örnekle farklı bir dile hakim olmak bize kariyerimiz açısından daha iyi bir iş daha iyi bir gelir imkanı, belki de yurtdışında çalışabilme imkanı sunar.

Dil bilirsek farklı ülkeleri daha rahat bir şekilde gezebiliriz. Farklı kültürlerden arkadaşlar edinebiliriz.Ve daha pek çok faydası vardır dil bilmenin.

Günümüzde dünya üzerinde konuşulmakta olan 6000 üzerinde dil olduğu düşünülmektedir. Tabi ki bu kadar dili öğrenmemiz mümkün değildir.Yaşadığımız çağın şartları açısından bize en uygun en çok getirisi olabilecek dilleri bilip bunlara yönelmeliyiz.

Peki öğrendiğimiz takdirde bize en çok faydası dokunacak diller nelerdir?

Öğrenmenin bize fayda sağlayacağı yabancı diller nelerdir ?

Gelin hep beraber inceleyelim.

İngiltere Bayrağı

1) İngilizce

Evrensel dil olarak kabul gören ve pek çok ülkede küçük yaşlardan itibaren eğitimi verilen ingilizce dünyada en çok konuşulan dil sıralamasında Çin’in ardından 2.sırada gelmesine rağmen Çin’in aksine sadece belirli bir bölgede değil tüm dünyada yaygın olarak konuşuluyor.Sadece İngilizce öğrenerek bile pek çok ülkede rahatlıkla yaşamınızı sürdürebilmeniz mümkün.

Çin Bayrağı

2)Çince

2016 verilerine göre 1,379 milyar nüfusu olan Çin’in ana dili olup dünya üzerinde en çok konuşulan diller arasında zirvede yer alır.Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünya’nın en büyük 2. ekonomosi olan Çince’yi öğrenmek size kariyeriniz açısından çok faydası olabilir.

İspanya Bayrağı

3) İspanyolca

Dünyada en yaygın olarak kullanılan 3.dildir.20’den fazla ülke ana dili olarak kabul etmiştir.Özellikle Güney Amerika bölgesindede çok kullanılan bir dildir.

Rusya bayrağı

4) Rusça

Dünyanın en güçlü ekonomileri ve ülkeleri dendiğinde şüphesiz hepimizin aklına ilk gelen ülkelerden biri Rusya’dır.Aynı zamanda ülkemizi en çok ziyarete gelen turistler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.Özellikle turizm sektörüyle alakalı iş yapacaklar için mutlaka çok büyük kazanımları olacak bir dildir.

Almanya bayrağı

5) Almanca

Sanayi devi olan Almanya, Avrupa Birliği ülkelerininde adete ticari koludur.Türkiye ve Almanya arasındada sağlam bir ekonomik ilişki bulunmaktadır.Ve ülkemizde yüzlerce Alman şirket iş yapmaktadır.Bu sebeplerle çoğu anadolu lisesinde 2. yabancı dil olarak görülen Almanca’yı öğrenmek bize çok fayda sağlayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin