Tersine Mühendislik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

0
2596

Tersine Mühendislik

Metre, kumpas gibi klasik ölçü aletleri yardımıyla ölçülmesi mümkün olmayan parçaların CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) ortamına aktarılması gerektiğinde Tersine Mühendislik kullanılarak istenen model CAD ortamına aktarılır.

Tersine Mühendislik sayesinde parça geometrik olmasa bile yüksek hassasiyette CAD modelleri elde edilebilir. Ayrıca modelleme süresi kısaltılırken modelleme sırasında yaşanabilecek hatalar da minimuma indirilmiş olur.

Buna ek olarak piyasada var olan fakat nasıl imal edildiği bilinmeyen, parçanın yapılışına dair herhangi bir teknik bilginin (teknik resim, proje vs.) olmadığı durumlarda üretimi yapılması istenen parça tersine mühendislik yardımı ile bilgisayar ortamına aktarılır.

tersine mühendislik

Tersine Mühendislik Nedir?

Mevcut bir bileşeni, çizim, teknik resim veya CAD modelinin yardımı olmadan çoğaltma işlemine Tersine Mühendislik denir. Yazılım mühendisliği, otomotiv sektörü, mikroçipler, elektronik ve mekanik tasarım gibi çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılır. Örneğin; piyasada var olan bir makineyi rakip üreticiler satın alarak nasıl çalıştığını öğrenmek için bu yöntemden yararlanabilir. İnşaat mühendisliğinde geçmişte yapılmış binalar ve köprülerden yararlanarak yeni başarılı yapılar inşa edilebilir.

Günümüz küresel piyasasında üreticiler ürünlerini daha az maliyetle ve daha hızlı bir şekilde üretmenin yollarını aramaktadır. Tersine mühendislik, bir parça ile ilgili ciddi bir yatırım yapıldığı durumlarda maliyeti azalttığı gibi ürünün geliştirme süresini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Tersine Mühendisliğe Neden İhtiyaç Duyulur?

 • Üreticinin uzun zaman önce ürettiği parçayı yeniden üretmek istemesi
 • Orijinal dizaynın yetersiz veya eksik bilgiye sahip olması
 • Bir ürünün orijinal üreticinin artık bulunmaması fakat bu ürüne talep olması
 • Ürünün orijinal dökümantasyonunun kayıp ve hiç var olmamış olması
 • Rakip ürünlerin analizi
 • Ürünün ilk üretici firmasının ek parça sağlama konusunda isteksiz veya yetersiz oluşu
 • Orijinal üreticinin yeni parça üretiminde çok yüksek fiyat talep etmesi

İlginizi çekebilir: İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir? Maslow Piramidi 

Tersine Mühendisliğin İşleyişi Nasıl Olur ?

 1. Mevcut model 3 boyutlu özel tarayıcılar yardımı ile taranır.
 2. Tarama sonucunda nokta bulutu denilen yapı oluşur.
 3. Nokta bulutunda X,Y,Z düzleminde noktaların birleştirilmesi ile eğrilerden oluşan yapı elde edilir.
 4. Elde edilen yapı sonlu elemanlara ayrılır.
 5. CAD modeli oluşturulur.
Hangi Alanlarda Kullanılır?

Biyomedikal sektöründe geometrik olmayan ve hassas modelleme gerektiren pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu metot sayesinde tıp alanında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Günümüzde tersine mühendislik sayesinde 3D yazıcılar ile protez kol, protez ayak ve biyonik uzuvlar üretilebilmektedir.

Mekanik parçaların üretiminde kullanılır.

Yine yazılım dünyasında tersine mühendislik kullanılarak, bir yazılımın oluşturulması için gereken kodlar, programlama dili ne olursa olsun deşifre edilebilir. Bu işi yapan kişiler elde ettikleri kodlar üzerinde ufak değişiklikler yaparak telif hakkı ödemekten sıyrılabilirler.

yazılımda tersine mühendislik

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin