Ana Sayfa EĞİTİM Tavla Dizilişi – Tavla Dizimi – Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla Dizilişi – Tavla Dizimi – Tavla Nasıl Oynanır?

0
46911

Tavla Dizimi

Tavla , günlük hayatımızda sıkça oynadığımız köklü oyunlardan biridir. Çoğunlukla şans faktörünün etkili olduğu oyunda hamleleri yaparken düşünce ve farklı bakış açıları da belirleyici rol oynar. Daha önce tavla oynamadıysanız bu yazımız tam size göre. Tavla dizilişi , tavla nasıl oynanır , tavla dizimi  resimli anlatım ile anlatıyoruz.

tavla dizilişi

Tavla Dizilişi

Öncelikle her tavlada toplamda 24 hane ve bu hanelerin üzerinde oynamak için kullanılan 30 adet pul bulunmaktadır. Her oyuncu kendisine düşen 15 pulu karşılıklı simetrik olacak şekilde tavla tahtasına dizerler.

Tavla Nasıl Dizilir? Tavla Dizilimi Nasıl Olur?

tavla dizilişitavla nasıl oynanır

Tavla şekilde görüldüğü gibi dizilir. Oyunculardan biri siyah pulları kontrol ederken diğeri beyaz pulları alır. Gördüğünüz gibi 4 köşe ve her köşede 6 hane bulunur. Oyundaki temel amaç siyah pulları 2. resimdeki yeşil ok ile gösterilen bölgeye aynı şekilde beyaz pulları kırmızı ok ile gösterilen bölgeye getirip toplamaktır. Hangi oyuncu pulların tamamını daha çabuk toplarsa oyunu kazanır.

Tavla dizilişi konusuyla alakalı ilginizi çekebilir:  Satranç ve Tavla Nasıl Bulundu ? Satranç ve Tavla Tarihi

Tavla Nasıl Oynanır ? Tavla Kuralları Nelerdir ?

tavla dizilimi

1) Tavla 2 adet zarla oynanır. Oyunun başlangıcında oyuncular sırasıyla birer zar atar. Ve daha yüksek rakamda zarı atan oyuncu oyuna başlama hakkı kazanır. Beraberlik durumunda tekrar zar atılır. Oyuncular sırayla zar atarak gelen zarların toplamı kadar pulları hareket ettirerek, toplama bölgesine getirmeye çalışır. Amaç rakibin pullarını ilerletmesini ve toplamasını engellemektir.

2) Tüm pullarını önce toplayan oyuncu oyunu kazanır. Kazanan oyuncu son pulunu aldığı anda rakipte tüm pulları toplama bölgesine sokmuş ve en az bir pul toplamışsa kazanan oyuncu 1 puan alır.

3) Oyunculardan birisi pullarını henüz toplama bölgesine getiremeden diğeri tüm pulları toplayıp oyunu kazanırsa bu duruma ‘ Mars ‘ denir. Ve mars yapan oyuncu 2 puan kazanır.

4) Bir oyunun kaç puanda biteceğine oyun başında oyuncular tarafından karar verilir. Genellikle oyunun 5 te bitmesine karar verilir.

5) Eğer oynayabileceğiniz hamle varsa attığınız iki zardaki sayıyı da  oynamak zorundasınız.

6) Attığınız zarlarda aynı iki sayının gelmesi durumuna çift denir. Çift atılması durumunda zardaki sayıyı 4 kere oynarsınız. ( zarlar 3:3 geldi diyelim bu durumda 4 kez 3 oynayacaksınız )

tavla dizimi
çift gelmiş zar örneği

7) Bir hanede tek pulunuz varsa rakip onu puluyla kırabilir. Eğer pulunuz kırıldıysa atacağınız zara göre rakibin sahasından boş yere denk gelmesi halinde tekrar oyuna döner. ( örneğin yukarıdaki resimde siyah pulların size ait olduğunu varsayalım pulunuzun kırılması durumunda uygun zar atıp kırmızı ok ile gösterilen bölümden pulu tekrar oyuna sokabilirsiniz )

8) Kırık pulunuzu oyuna sokabilmek için zar attığınız hanenin boş veya rakibinizin en fazla 1 pulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde müsait bir zar atana kadar pulunuzu oyuna sokamazsınız.

9) Eğer kırık pulunuz varsa bu pulu oyuna dahil etmeden başka hamle yapamazsınız. Eğer pulu oyuna dahil edebilecek uygun hane yoksa rakibinizin oynamasını bekleyip herhangi bir hane uygun duruma gelene kadar zar atamazsınız.

Tavla oyunu hakkında belirtmek istediğiniz bir şey varsa yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

YORUM YOK

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin