Nasıl Verimli Ders Çalışılır? Nasıl Odaklanılır?

0
2340

Vize dönemi geldi çattı. Bu dersleri nasıl geçeriz diye kara kara düşünmeye başladık fakat bir çoğumuzda icraat yok. Çünkü nasıl çalışacağımızı pek bilmiyoruz. Fakat bunun da püf noktaları var.

Fisoloji.com araştırmalara göre odaklanma ve verimi artıran ders çalışma yöntemlerini sizler için derledi.

İşte Adım Adım Nasıl Ders Çalışılır :

  • Kararlı Olun

determined kararlılık

Öncelikle odaklanabilmeniz için ders çalışma konusunda kararlı olmalısınız. Aklınızı çelen başka şeylerden uzak durmanızda fayda var. Bu da 2. maddeden geçiyor ;
  • Masa Düzeni

çalışma masası

Çalışma masanıza oturduğunuzda sizin aklınızı çelebilecek herhangi bir şey bulunmamalı. Bu yüzden masanızdaki fazlalıkları ve telefonunuzu çabucak ulaşamayacağınız bir yere bırakmalısınız.
  • Plan Yapın

nasıl ders çalışılır

Masaya oturdunuz , fazlalıkları kaldırdınız ama hala nereden başlayacağınızı ne çalışacağınızı bilmiyorsunuz. Peki bunu nasıl çözeceksiniz? Çok basit; plan yaparak! O gün hangi dersi ve hangi konuları çalışacağınızı tek tek not edin. Daha sonra kendinize belli çalışma periyotları belirleyin. Örneğin 1 saat çalışın ve sonrasında 10 dakika mola verin. Bu 1 saatlik çalışma süresinde başka herhangi bir şey yapmayın ve molalarda telefon , tablet , bilgisayar gibi dikkatinizi dağıtıp konsantrasyonunuzu bozacak etmenlerden kaçının. Mümkünse aralarda vücut sağlığınız için esneme hareketleri yapın ve bu şekilde zinde kalın. Bunun için kırtasiyelerde satılan plannerlardan alabilirsiniz veya kendiniz bir çizelge hazırlayabilirsiniz.
  • Renkli Kalem Kullanın

nasıl ders çalışılır ?
Keçeli kalemler nasıl kullanılmaz 👆
Renkli kalem kullanımı ders çalışma veriminizi sandığınızdan daha fazla artırıyor. Kitaplarınız çok renksiz ve tek düze olabilir. Bu size haklı olarak sıkıcı gelecektir. Önemli gördüğünüz yerleri fosforlu veya herhangi bir renkli kalemle çizmek hem bu sıkıcılığı azaltır hem de daha sonra tekrar okumak için başa döndüğünüzde önemli noktaları bulmak için vakit kaybetmenizi önler.
  • Özet Çıkartın

aman L görmesin 😒
Sözel dersler için özet çıkarmak ve daha sonra çıkardığınız özeti okumak size çok yararlı olacaktır. Tabi ki her kısmı yazmak uzun ve yorucu olabilir fakat önemli bulduğunuz ve hatırlamakta zorlandığınız yerleri yazmak tekrar ederken daha çabuk öğrenmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir : İş Görüşmelerinde İşverenler En Çok Nelere Bakıyor ? İşe Alım Kriterleri Neler ?

  • Ders Çalışırken Sağlıklı Besinler Tüketin

ders çalışma

Ders çalışırken cips , çikolata gibi yiyeceklerden uzak durun. Bunlar vücudunuzun dengesini bozup konsantrasyonunuzu bozabilir. Özellikle çikolata kan şekerinizi birden artıracağından sizi olumsuz etkileyebilir. Ders çalışırken meyve yemeniz , özellikle elma , uykunuzu açar . Kahve de nescafe yerine türk kahvesi içmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Uyku Saatinize Dikkat Edin

uyku

 Geceleri aynı saatte ve çok geç saate kalmadan uyumaya dikkat edin ve mümkünse 7 saatten az uyumayın. Vücut ve beyin kendisini uyku sırasında yeniliyor. Yani hafıza ve dikkat için uyku gerekli.

Umarız yardımcı olabilmişizdir, hepinize sınavlarınızda başarılar 😉

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin