Komandit Şirket Nedir ? Komandit Şirket Özellikleri

0
9806

Komandit Şirket Nedir ?

komandit şirket

Komandit ortaklık, Türk Ticaret Kanunu madde 304′ ”Bir ticari işletmeyi bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla kurulan ve şirket alacaklılarına karşı ortaklardan bir ya da bir kaçının sorumluluğunun sınırlandırılmamış ve diğer ortak ya da ortakların sorumluluklarının ise, belirli bir sermaye ile sınırlandırılmış olduğu ortaklık olarak tanımlanmaktadır. Sorumlulukları sınırlı olmayan ortaklara komandite, sorumlulukları sınırlı olanlara komanditer ortak denir”. Kısaca Komandit Şirket, bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla kurulan şirket borç ve alacaklılarına karşı ortaklardan bazılarının sorumluluğu sınırlı, diğerlerinin sınırsız sorumlu olduğu şirkettir diyebiliriz.

Komandit Şirket Özellikleri

  • Komandit şirket bir ticaret şirketidir.
  • Şirket borç ve alacaklılarına karşı tüm mal varlıklarıyla sorumlu olanlara komandite ortak denir.
  • Şirket borç ve alacaklılarından dolayı üçüncü kişilere karşı sorumlulukları sınırlı olan ortaklara ise komanditer ortak denir.
  • Komandite ortaklar şirketi yönetme ve temsil yetkisine sahiptir. Komanditer ortakların ise yönetme ve temsil yetkisi bulunmaz.
  • Kollektif şirkette olduğu gibi sözleşme ile kurulur.
  • Sözleşmede hangi ortakların komandite hangilerinin komanditer ortak olduğu belirtilir. Aynı zamanda her komanditer ortağın sermayesinin tutarı ve komanditerlere verilen görevler belirtilmiştir.
  • Şirket tesciliyle tüzel kişilik kazanır.
  • Dönüm sonunda kar payı ve sözleşmeden belirtilen faizler komanditer ortaklara ödenir. Fakat komanditerlerin yükümlendiği ancak ödemediği sermaye söz konusu olduğunda, yükümlülük altına girilen sermaye payının ödenmesine kadar kar payları sermaye koyma olarak kabul edilir. Bu durumda komanditer ortak hiçbir şekilde kar payı ödemesi isteyemez.
  • Komandit şirketler genellikle aile arasında kurulur.

Baba => Komandite ortak

Çocukları => Komanditer ortak

Komandit Şirket Nedir? konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Anonim Şirket Nedir ? Anonim Şirket Kuruluşu Özellikleri Yönetimi

Kollektif Şirket Nedir? Kollektif Şirketi Özellikleri Nelerdir?

Konu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin