İş Görüşmelerinde İşverenler En Çok Nelere Bakıyor ?

0
1410

Bir iş görüşmesi yapıyorsunuz ve karşınızdaki kişiyi etkilemeniz işi alabilmeniz için çok önemli. Peki işvereni nasıl etkileyebilirsiniz ? İşi alabilmek için bilmeniz gereken ipuçları neler ? Gelin hep beraber iş görüşmelerinde işverenler en çok nelere bakıyor inceleyelim.

İş Görüşmesi Esnasında Karşınızdaki Yöneticinin Dikkatini Çekme Yöntemleri Nelerdir ?

Görüşme esnasında karşınızda oturan kişinin zihnine girip tam olarak ne aradığını bilmeniz mümkün değil. Fakat yöneticilerin işe alırken aradığı bazı temel nitelikler mevcut. Bunları bilmek size avantaj kazandırabilir.

Çalıştıkları şirketlerde iş başvurularıyla ilgilenen ve işe alımdan sorumlu 800 farklı yöneticiyle yapılan ankete göre seçim yaparken belirleyici olan bazı ortak sonuçlar ortaya çıktı. Anket sonucunda pek çok kişinin iş başvurusu sırasında belirleyici olduğunu düşündüğü yaratıcılık özelliği aslında yöneticiler tarafından sanıldığı kadar önemsenen bir özellik değil.

İşverenlerin Adayları Değerlendirirken Asıl Önemsediği Özellikler Nelerdir ?

işverenler en çok nelere dikkat ediyor

1- Fikir Ayrılıklarıyla Baş Edebiliyor Musunuz ?

Ankete katılan yöneticilerin %69’una göre en önemli soru ”Bir fikir ayrılığını, anlaşmazlığı idare ettiğin zamandan bahset.” Buna verilen cevaplar adayların hatalardan ders çıkarma yeteneğine dair önemli ipuçları veriyor. Bu özellik işe alma kararı verirken yöneticiler için en yüksek önceliğe sahip. Bu şu anlama geliyor ; bir işi almak için o işte kalifiye olmanız tek başına yeterli değil. Aynı zamanda beraber uyum içinde çalışabilecekleri birini arıyorlar. Bu soruyu sorarken aslında saygılı, iletişim yönü kuvvetli, uyumlu ve kendini iyi ifade edebilen kişileri tespit ediyorlar.

2- Daha Önce Aldığınız Maaşın Bir Önemi Yok

Ankete katılan işverenlerin sadece %27’si için adayların daha önceki işlerinde kazandığı para önem arz ediyor. Fakat işe alma sürecinin sonuna geldikçe maaş konusu daha önemli hale geliyor. İlk görüşmeyi geçerseniz o zaman para konusunu daha fazla düşünebilirsiniz.

Ayrıca ”hayalinizdeki iş nedir ?” , ”iş dışında nelerle ilgilenirsiniz” gibi sorulara verilen önemde oldukça düşük. Şirketler ofis içindeki kişiliğiniz dışında kim olduğunuzla pek ilgilenmiyor gibi görünüyor.

3- Güçlü ” Kişisel Beceriler ”

Kişisel beceriler, kodlama yapmak gibi bir beceriden ziyade karakterinizle ilgili soyut becerilerdir. Kodlama yapabilmek gibi beceriler öğrenilebilir ve geliştirebilir fakat soyut beceriler karakterin temelini oluşturur ve sonradan öğrenilmesi zordur. Ölçülmesi zor olsalar da görüşmelerde hala dile getirilen önemli bir konudur. İş görüşmesinde ” En güçlü yönünüz ” sorulursa bilin ki bu öylesine sorulmuş bir soru değildir. Yapılan araştırmalara göre en önemli 3 beceri : problem çözme, iletişim ve zaman yönetimi.

4- Özgeçmişinizi Gereksiz Bilgilerle Doldurmayın

Siz daha iş görüşmesi odasına girmeden önce özgeçmişinizle yargılanmaya başlıyorsunuz. Fakat bazıları ne kadar geniş olursa o kadar faydalı olacağını düşünüp gerekli gereksiz pek çok bilgiyle doldurdukları sayfalar dolusu özgeçmiş hazırlıyor. Adayların yaptığı en büyük hatalardan birisi bu. İşverenlerin büyük çoğunluğu gereksiz bilgilerle donatılmış sayfalar dolusu özgeçmişe olumsuz bakıyor.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin