Hukuk Fakültesine Başlayacaklara Öneriler

0
1312

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. E artık nereye gideceğinizi biliyorsunuz. Fakat gittiğiniz bölüm için şimdiden bilgi sahibi olmakta fayda var ki nasıl çalışacağınızı , ne gibi yöntemler kullanacağınızı bilesiniz. 

Fisoloji.com bu yazısında hukuk fakültesini kazananlar için -deneyimle sabit- naçizane önerileri derledi.

İşte hukuk fakültesine başlayacaklara öneriler ;

1.Derslere Gidin !

Çoğu hukuk fakültesinde yoklama alınmaz , devamsızlık problemi yoktur. Bu da haliyle yoğun bir lise temposundan çıkmış , istediği bölümü tutturmuş , işte şimdi yatma vakti diye düşünen öğrencide gereksiz bir rahatlık yapar. E hal böyle olunca da öğrenci ”bugün gitmeyeyim yarın giderim” , ”amaan nolcak ki bir dersi kaçırmaktan” , ”kitaptan çalışırım ya boşver” gibi düşüncelere kapılır ve okulu astııkçaaa asar.Bu da vize- final dönemi için büyük bir yığılmaya ve hatta derslerinizin kalmasına yol açar  . Bu yüzden ilk tavsiyemiz derslere düzenli gidin !

2. Not Tutun

Derslere gidiyorsunuz tamam ama not tutmayıp sadece hocayı dinlemek yüksek oranda uykunuzun gelmesine sebep olacak ve uyuyacaksınız. Ama eğer not tutarsanız hem uykunuz gelmez , hem o gün işlenen konu daha aklınızda kalır hem de daha sonra konuyu tekrar etmek için başkasının notunu alıp para ve yazısını okuyabilmek için zaman israfına girmemiş olursunuz.

3. Tekrar Edin

Bu çok klişe gelebilir ama dersi günü gününe tekrar etmenin getirdiği başarı yadsınamaz. Siz eğer o gün işlediğiniz dersi başka zaman tekrar ederim diye düşünüp tekrar etmeyip çalışmazsanız konu yığılır da yığılır. O günkü konu başka güne sarkarsa başka günkü konu da bir başka güne sarkar. Çünkü unutmayın yaklaşık 1 buçuk saatlik bir derste işlenen konu kitapta 100 sayfa boyunca işlenmiş olabiliyor. İnanın bunu tekrar etmek yığılma olduğunda hiç kolay değil 🙂 ( Tabi burada not alıp kendi notunuzdan tekrar etmenin önemi de ortaya çıkıyor)

4. Pratik Yapın

Öncelikle hukuk fakültesi amcalarımızın teyzelerimizin sandığı gibi ” kanun ezberlemek ” , ” kitap ezberlemek ” falan değil. 4 sene boyunca idare hukuku gibi daha çok ezberden ibaret dersleriniz olacak evet ama hukuk fakültesi esasen bilgiyi öğrenme ve nerede kullanacağını bilmekten oluşur. Bunun için de pratik yapmak gerekir. Medeni Hukuk – Borçlar Hukuku gibi dersler kesinlikle pratik gerektirir. Hatta bunların bir konunun hoca tarafından anlatıldığı bir de o konunun hoca tarafından pratik örnekleri hazırlanıp birlikte çözüldüğü dersleri vardır. Bu pratik çözümünün olduğu derslere gitmezseniz bilgi kafanızda yerleşmez ve nerede kullanacağınızı bilemezsiniz. Ek olarak bir de pratik kitabı alırsanız çok iyi olur.

hukuk

5. Kanundan Çalışın

Şimdi kanundan çalışın demek kanunu ezberleyin demek değil , ki ezberleyemezsiniz muhtemelen . Zaten buna gerek de yok. Ama konuyu çalışırken ilgili kanun maddesini bulup bir de oradan okursanız daha çok pekişecektir. Hatta pratik yaparken de bu kanunlar sizin kurtarıcınız olacak.

hukuk

Bonus Öneri : Çok da şeyaapmayın yani . Hukuk zor , çalışma gerektirir evet ama bunun yanında da sosyal yaşamınıza da önem verin. Robot gibi sadece ders çalışıp asosyal biri olursanız dersleriniz aa gelebilir ama hayatınızın geri kalanından ff ile kalırsınız .

hukuk

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin