Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

0
1901

Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (Center for World University Rankings) her yıl dünyanın en iyi üniversitelerini değişik açılardan değerlendirip kamuoyuna sunuyor, e tabi öğrenciler de buna göre okul tercihi yapıyor.2018-2019 sıralamasında maalesef Türkiye’den bir üniversite yer almıyor. Öğrenciler ve meraklılar için dünyanın en iyi üniversiteleri , 2018-2019 eğitim öğretim yılı için hazırlanmış dünyanın en iyi 10 üniversitesi ;

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

1. Harvard Üniversitesi

Listenin en başında Harvard Üniversitesi yer alıyor. 1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunuyor. Ana kampüsü Cambridge de olan Harvard Üniversitesinin ayrıyeten Boston’da da bir kampüsü var.Üniversite 11 adet fakülteden oluşmakta.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

 2. Stanford Üniversitesi

Leland Stanford Junior Üniversitesi yani Stanford Üniversitesi Amerika Birleşik Devletlerinde yer alıyor. Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun güneydoğusunda bulunan üniversitede Elon Musk ,Emmy Rossum , Tiger Woods gibi ünlü isimler de eğitim görmüş.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

3 .MIT/Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

1861 Yılında ABD’de  Cambridge’te kurulan üniversite , gelecek yıl için sıralamada ilk 3’e girmeyi başardı.  Mühendislik alanında dünyanın en iyilerinden olan MIT çoğu programı ile uluslararası geçerliliğe sahip.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

4. Cambridge Üniversitesi

1209 yılında İngiltere’nin Cambridge şehrinde kurulan üniversite oldukça köklü bir tarihe sahip. Büyük kütüphanelere , fazlaca Nobel ödüllerine ve  göz kamaştırıcı bir mimari yapıya sahip olan üniversite geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

 5. Oxford Üniversitesi

İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan üniversite , İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biri. Kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte 1096 yılında kurulduğu düşünülen üniversite eski ve görkemli mimarisi ile göz kamaştırıyor. Stephan Hawking, Bill Clinton , J.R.R. Tolkien gibi başarılı isimleri mezun eden üniversite , eğitimde de geçmişten beri ilklerde olmayı başarıyor.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

6. Berkeley Üniversitesi

Berkeley  Üniversitesi , Amerika Birleşik Devletlerinde Berkeley,Kaliforiya’da yer alır. Bir araştırma üniversitesi olan üniversite 1868 yılında kurulmuş olup , birçok alanda eğitim vermektedir.

İlginizi çekebilir : Verimli Ders Çalışma Teknikleri – Nasıl Ders Çalışılır ?

princeton üniversitesi

7. Princeton Üniversitesi

Üniversite Amerika Birleşik Devletleri’nin  New Jersey eyaletinin Princeton şehrinde bulunuyor. Bir vakıf üniversitesi olan Princeton Üniversitesi 1746 yılından beri eğitim veriyor. Spor takımları ile de Amerika’nın en iyileri arasında yer alıyor.

columbia üniversitesi

8. Columbia Üniversitesi

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan üniversite , New York’un en eski üniversitesidir.  Biri Morningside Heights diğeri ise Washington Height’ta olmak üzere 2 kampüsü bulunan üniversite pek çok alanda eğitim veren köklü üniversitelerden biridir.

kaliforniya üniversitesi

9. Kaliforniya Üniversitesi/Ucla

1919 yılında kurulan Kaliforniya Üniversitesi ABD,Los Angeles’ta yer alır. Bir araştırma üniversitesi olan Kaliforniya Üniversitesi ; Francis Ford Coppola, James Dean , Jackie Robinson gibi başarılı isimleri mezunları arasına katmıştır.

chicago üniversitesi

10. Chicago Üniversitesi

1890 yılında kurulan , özel bir üniversite olan Chicago Üniversitesi , ABD , Chicago yakınlarında yer alır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 10 girmeyi başaran üniversite birçok alanda eğitim veriyor. Ayrıca  Chicago Üniversitesi Amerika’daki en büyük matbaaya ev sahipliği yapıyor.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin