Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? Yenilenebilir Enerji

0
1943

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş ve rüzgar enerjisi gibi teknolojileri her geçen gün kullanımlarının artmasından dolayı daha sık duymaya başlıyoruz. Her ikisi de yenilenebilir enerji kaynakları örneği olan bu teknolojiler gelecekte fosil yakıtların yerini alarak insanoğlu için çok daha önemli olacak.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynakları, doğal süreçler aracılığıyla sürekli olarak yenilenen ve tamamen tükenmesi mümkün olmayan enerji kaynaklarıdır. Tükenmemesinin sebebi, tüketim hızından daha hızlı bir şekilde yenileniyor olmasıdır. Fosil yakıtların alternatifi olduklarından dolayı alternatif enerji kaynağı olarak da bilinirler. Kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtların arzları sınırlıdır ve oluşumları oldukça uzun yıllar sürmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtlara kıyasla faydalıdır, çevreye olumsuz etkileri çok azdır. Eskiden maliyetleri çok yüksekti fakat teknoloji geliştikçe bu yakıtların kullanımı daha ekonomik hale gelmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak bilinen 5 teknoloji bulunmaktadır. Sırasıyla bu enerji kaynaklarını açıklamaya çalışalım.

Güneş Enerjisi

güneş enerjisi

En bilindik yenilenebilir enerji kaynaklarından başında güneş enerjisi gelir. Adından da anlaşılacağı üzere güneşten gelen enerjidir. Güneş panelleri kullanarak güneş ışınlarından gelen enerjiyi toplayabilir ve bu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebiliriz.

Rüzgar Enerjisi

rüzgar enerjisi

Her gün etkileşim içerisinde bulunduğumuz diğer bir yenilenebilir enerji kaynağı rüzgardır. Rüzgar, dünya yüzeyinin dengesiz ısınması nedeniyle bir yerden başka bir yere hareket eden havadır. Dev türbinler kullanarak rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilmekteyiz. Tıpkı güneş enerjisi gibi çevre dostu olan bu enerji zaman geçtikçe yaygınlaşmaktadır. 2017 yılında Amerika’da bulunan rüzgar çiftlikleri ile ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık %7’si karşılanmıştır.

Hidroelektrik enerjisi

yenilenebilir enerji kaynakları hidroelektrik

Havanın hareketinden enerji ürettiğimiz gibi suyun hareketi ile de yenilenebilir enerji üretebiliriz. Türbin üzerinden geçen su türbini döndürerek elektrik enerjisi üretir. Hidroelektrik enerjisi suyun büyük ölçüde yüksekten düştüğü şelale veya barajlarda üretilir. Niagara şelalesi ve Colorado’da bulunan Hoover Barajı hidroelekriğin üretildiği önemli 2 yerdir. Çevreye zararı yoktur fakat yenilenebilir enerji kaynakları arasında çevreye etkisi en büyük enerji kaynağıdır. Hidroelektrik tesisleri balıkları ve diğer su altı canlıları için su seviyelerini, akıntıları ve göç yollarını değiştirebilir.

niagara hidroelektrik santral
niagara şelalesinde hidroelektrik enerji santrali
hoover barajı
hoover barajı hidroelektrik enerji santralı

Jeotermal Enerji

yenilenebilir enerji kaynakları jeotermal

Jeotermal enerji sisteminde yer altına su pompalanır bu sular yer kabuğunun derinliklerine ulaşarak ısınır, ısınan sus tekrar yüzeye çıkar ve buhar türbinlerini döndürerek elektrik enerjisine dönüşür. Jeotermal enerji, büyük bir enerji arzı potansiyeline sahip umut verici bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. İzlanda’da ısınma ihtiyacının %90’ı, elektrik ihtiyacının ise %25’i jeotermal enerji ile karşılanmaktadır. Ancak depremlerle ilişkisi olabileceğinden dolayı bu enerji türünün kullanımı hakkında bazı endişeler mevcuttur.

Biyokütle Enerjisi

yenilenebilir enerji kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda son örneğimiz biyokütle enerjisi. Biyokütle enerjisi, yakın zamanda yaşamış olan bitki ve hayvan gibi canlıların organik atıklarından elde edilen enerjidir. Biyodizel ve etanol gibi yakıtlar (araçlarda kullanılan) biyokütleden elde edilmektedir.

Ayrıca biyokütle enerjisinin ‘karbon-nötr’ olduğu düşünülmektedir. Yani atmosfere bıraktıkları karbondioksit miktarı atmosferdeki karbondioksit seviyesini arttırmaz. Bunun sebebi, enerji elde etmek için toplanıp yakılan bitkiler yerine ekilen ve gelişen bitkiler yakma sonucu açığa çıkan karbonu fotosentezde kullanır bu durum sayesinde atmoferde karbon gazı artışı olmaz.

Yenilenebilir enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında eklemek istediğiniz soru veya düşüncelerinizi yorum atarak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Fosil Yakıt Nedir? Fosil Yakıtlar Nelerdir?

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin