Renklerin Anlamları – Psikolojik Açıdan Renklerin Anlamı

1
2765

Renklerin Anlamları

Bu yazı renklerin anlamları – kırmızı, yeşil, sarı, mavi, siyah, mor, turuncu, beyaz renk anlamları konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Renklerin hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Farkında olsakta olmasakta duygularımız ve ruh halimiz üzerinde belirleyici rolleri bulunur. Renklerin yaşamımız üzerinde inanılmaz etkilerini öğrendiğinizde şaşıracaksınız.

renklerin anlamları

Renkler sözel olmayan bir iletişim yoludur. Renkleri kullanarak insanların ruh halini etkileyebilir, zihinlerinde istediğiniz düşünceleri çağrıştırabilirsiniz. Renklerin anlamı bazen kişiye ve kültüre göre değişsede herkes üzerinde ortak etkiyi yarattıkları pek çok özellikleri bulunur.

Renklerin anlamları neden bu kadar önemli ? Renklerin bedenimiz ve beynimiz üzerinde ne gibi etkileri var ? Renklerin anlamı nelerdir ?  Gelin birlikte inceleyelim:

Psikolojik Açıdan Renklerin Anlamı

Kırmızı

Kırmızı çok güçlü bir renktir. Göze çarpan bir renk olmasından dolayı dikkat ve uyarı içerikli sembollerde sıklıkla kullanılır. Gücü simgelemesi sebebiyle bayraklarda kullanılmıştır.

kırmızı renk anlamı

Kırmızı fiziksel ihtiyaçlarımız ve hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak bir renktir. Kırmızı renk enerji vericidir harekete geçmemiz için bizi motive eder. Birçok ünlü otomobil firması showroomlarda arabalarını dikkat çekici özelliği nedeniyle kırmızı renkte sergilemeyi tercih eder.

kırmızı renk ne anlama gelir?

Kırmızı aynı zamanda cinselliğin ve tutkunun rengidir. Derin duyguları uyandırır. Aşk ve arzu, intikam ve öfke gibi birbirine zıt duyguları çağrıştırır.

renklerin anlamı

Kırmızı renk açlık hissi uyandırır. Bu nedenle pek çok ünlü restoran zinciri ve yiyecek firması logolarında kırmızı rengi kullanmıştır.

renkler ne anlama gelir?

Çin kültüründe kırmızı rengin iyi şans getirdiğine inanılır. Günümüzde pek çok çinli gelin beyaz giymeyi tercih etse de kırmızı Çin düğünleri için geleneksel bir renktir. Hint kültüründe kırmızı saflığı simgeler ve genellikle gelinliklerde kullanılır.

Yeşil

Yeşil, doğanın ve sağlığın rengidir. Doğayı, parayı, sağlığı, doğurganlığı ve güven duygusunu simgeler. Güveni simgelemesinden dolayı finans sektöründe pek çok banka logosunda yeşil renk kullanmıştır.

yeşil renk anlamı

Yine güven duygusu uyandırması sebebiyle ”Yol güvenli-geçebilirsin” anlamına gelen trafik ışığı rengi yeşildir.

yeşil anlamı

Yeşil rahatlatıcı ve iyileştirici bir renktir. Bazı ilaç firmaları logolarında veya ürünlerinin paketleri üzerinde yeşil rengi kullanır. Hastane odalarında hastaları sakinleştirmek daha rahat hissettirmek için yeşil kullanılır. Yeşil aynı zamanda sadakat, iyi şans, cömertlik, ve doğurganlıkla ilişkilendirilir.

renk anlamları

Sarı

Sarı güneş ışığının rengidir. Sevinç, mutluluk, zihin ve enerji ile ilişkilidir. Sarı içimizi ısıtan bir renktir, neşe verir, zihinsel aktiviteyi uyarır.

renk anlamları sarı

Sarı dikkatleri üzerine çeken bir renktir bu nedenle taksiciler sarı rengi tercih eder.

sarı anlamı

Aşırı kullanıldığında rahatsız edici olabilmektedir. Yapılan araştırmalar bebeklerin sarı renkli odalarda daha fazla ağladığını göstermiştir. Sarı metabolizmayı hızlandırma ve yaratıcı düşünceleri açığa çıkarma gücüne sahiptir.

sarı renk psikolojik anlamı

Sarı, dikkat çekmek için çok etkili bir renktir. Tasarımlarınızın önemli öğelerini vurgulamak için sarı rengi tercih edebilirsiniz.

Mavi

Gökyüzü ve denizin rengidir. Güven, sadakat, bilgelik, inanç, zeka, doğruluk ve cenneti sembolize eder.

mavi renk anlamı

Mavi, metabolizmayı yavaşlatır ve sakinleştirici etki yaratır. Huzur ve sakinlik ile güçlü bir ilişkisi vardır. Mavi renk, iştahı azaltır bu nedenle mutfaklarda restoranlarda çok fazla kullanılması tavsiye edilmez. Sakin ve huzurlu bir renk olması sebebiyle yatak odalarında sıklıkla tercih edilir.

mavi psikolojik anlamı

Mavi odalarda çalışan insanlar daha üretken olma eğilimindedir çünkü sakindirler ve yapmaları gerekene odaklanırlar. Bazı araştırmalar mavi rengin hakim olduğu spor salonunda çalışanların daha fazla ağırlık kaldırabildiğini göstermiştir.

Siyah

Otorite, güç, zarafet, prestij, ölüm, kötülük ve gizemle ilişkilendirilir. Siyah güçlü duygular uyandıran ciddi bir renktir.

siyah renk anlamı

Genellikle olumsuz çağrışım yapar. Batı yarım kürede siyah, yasın rengidir. Siyah giysiler daha ince görünmenizi sağlar. Siyah, parlak renklerle çok iyi kontrast oluşturur. Tasarım yaparken daha parlak renkleri öne çıkarmak için siyah arka plan kullanabilirsiniz.

siyah renk

Siyah renk negatif enerjiyi emer. Fakat çok fazla siyah depresyona ve kötü ruh hali oluşmasına sebep olabilir.

Mor

Asalet, lüks, zenginlik ve hırsı simgeler. Geçmişte kral ve kraliçelerin sıkça kullandığı servet ve refah ile ilişkili bir renktir. Mor renk ilham vericidir, hayal gücünü harekete geçirir.

mor renk anlamı

Mor, çocukların da çok sevdiği bir renktir. Yapılan anketler ergenlik öncesi çocukların %75’inin renkler arasından mor rengi tercih ettiğini göstermiştir. Mor renk doğada çok nadir olarak görülür. Bu nedenle bazı insanlar yapay bir renk olduğunu düşünmektedir.

mor renk anlamı

Mor rengin çok fazla olduğu ortamlar bazılarında depresyonu arttırabilir. Depresif durumlara karşı hassas olanlar tarafından dikkatli kullanılması gereken bir renktir.

Turuncu

Kırmızının enerjisi, sarının mutluluğunu birleştirir. Turuncu, coşku, cazibe, yaratıcılık, mutluluk, kararlılık, teşvik ve başarı anlamına gelir. Sıcak bir renktir bu nedenle ısı hissi verir.

renklerin anlamı

Turuncu, beyne oksijen tedariğini arttırarak zihinsel aktiviteyi uyarır. Canlandırıcı bir etkisi vardır. Sağlıklı yiyeceklerle ilişkilendirilir ve iştah arttırıcıdır. Sonbaharın ve hasatın rengidir.

turuncu anlamı

Turuncu, yüksek görünürlüğü olan bir renktir. Tasarımlarınızda dikkat çekmek ve önemli parçaları vurgulamak için turuncuyu kullanabilirsiniz.

Beyaz

Dünyanın büyük bölümünde beyaz renk güvenlik, saflık ve temizliği simgeler. Siyahın karşıtıdır. Saflığı sembolize etmesi sebebiyle gelinliklerde kullanılır.

renklerin anlamı beyaz renk

Defterlerin, kitapların sayfaları beyazdır çünkü beyaz renk yaratıcılığı arttırır. Bazı doğu ülkelerinde beyaz renk yasla ilişkilendirilir. Temizlik, güvenlik saflığı yansıttığından doktorlar beyaz önlük giyerler. Hayır kurumları için uygun bir renktir. Melek tasvirlerinde beyaz renk kullanılır.

beyazın psikolojik anlamı

İlginizi çekebilir: Doğal Taşlar ve Özellikleri – İnsana Faydalı 17 Doğal Taş

1 Yorum

  1. Merhabalar,

    Sözsüz iletişim sözlü iletişimden daha etkili olmaktadır ve tercih ettiğimiz renkler karşı tarafa bir enerji yaymaktadır. Renkler doğru ve yerinde kullanıldığında hem iletişime olumlu etki eder hem de psikolojik açıdan insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Renklerin dili ve iletişime etkisi üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/iletisimde-renklerin-onemi/

    Keyifli okumalar dilerim,
    sağlıkla kalın.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin