Okyanus İle Deniz Arasındaki Fark Nedir?

1
11095

Okyanus İle Deniz Arasındaki Fark Nedir?

Dünyamızın 4 te 3’ü sularla kaplıdır. Bu suların %97’lik kısmını okyanus ile deniz suları oluşturmaktadır. Dünya üzerinde 5 tane (Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, Güney Okyanusu, Arktik Okyanus) okyanus bulunurken daha fazla sayıda deniz vardır. Denizler ve okyanuslar çoğu zaman kelime olarak birbiri yerine kullanılsa da aralarında belirgin farklar bulunur. Peki okyanus ile deniz arasındaki farklar nelerdir?

okyanus ile deniz
deniz ve okyanuslar haritası

Okyanus, dünya yüzeyinin geniş bir bölümünü kaplayarak kıtaların arasında kümelenmiş devasa tuzlu su kütlesidir. Denizler kıta aralarına doğru uzanan boyut olarak okyanuslardan daha küçük tuzlu su kümeleridir. Okyanus ile deniz arasındaki en önemli fark derinlik, boyut ve su altı yaşamıdır. Şimdi kısaca bu farklara değinelim.

Okyanus İle Deniz Arasındaki Farklar

Derinlik

Okyanuslar denizlere göre çok daha derin sulardır. Bunun nedeni kara parçalarının denizleri kısmende olsa çevrelemesidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi dünyada 5 adet okyanus bulunur. En derin okyanus 10.924 metre derinliğiyle Pasifik (Büyük Okyanus) iken en sığ olanı 5.625 metre ile Arktik okyanusudur. Aynı zamanda dünyadaki en büyük okyanus olan Pasifik okyanusunun yüzölçümü yaklaşık 162.000.000 km²’dir.  Dünya üzerindeki en derin deniz ise yaklaşık 6.950 metre ile Karayip denizidir.


Boyut

Okyanusların boyutu ve dünya üzerinde kapladıkları alan denizlere göre çok daha büyüktür. Okyanuslar dünya üzerinde yaklaşık olarak 365.000.000 km²’lik alan kaplamaktadırlar. Buda dünyanın yaklaşık %71’i demektir.

Su Altı Yaşamı

Denizlerde ve okyanuslarda bulunan bitki ve hayvanlar su altı yaşamını oluşturan canlılardır. Kıyıya olan uzaklık, su derinliği burada bulunan canlıların biyolojik çeşitliliğini ve miktarını güçlü bir biçimde etkiler. Daha önce belirttiğimiz gibi denizler kara parçalarıyla çevrilidir. Karaya yakın olmalarından dolayı deniz altında yaşam oldukça çeşitlidir. Okyanuslar karadan uzakta çok derin sular olduğundan derin bölgelerde çeşitlilik pek yoktur. Okyanuslarda genellikle mikroskobik planktonlar, karidesler ve bakteriler gibi canlılar yaşamaktadır. Güneş ışığı denizlerin diplerine kadar nüfuz edebildiğinden dolayı burada fotosentez imkanı oluşur buda denizde yaşam formlarının çeşitliliğini arttırır. Okyanuslar derin olduğundan güneş ışığı okyanus derinliklerine ulaşamaz.

İlginizi çekebilir: Fosil Nedir? Fosil Çeşitleri Nelerdir? Fosiller Nasıl Oluşur? Fosillerin Tarihlenmesi

Okyanus İle Deniz Arasındaki Diğer Farklar

  • Kara parçalarıyla çevrili olması ve derinliklerinin az olmasından dolayı denizlerde sıcaklık okyanuslardan daha fazladır.
  • Yine konumları sebebiyle denizlerin tuzluluk oranı okyanuslara göre daha değişkendir. Okyanus tuzluluğu %033,5 – %037,5 arasında değişirken denizlerde bu oran %01,5 – %065 arasında değişir.
  • Deniz akıntıları okyanus akıntılarına göre daha küçüktür.
  • Okyanuslarda denizlere göre daha yüksek dalgalar oluşur.

Okyanus ile deniz terimi arasındaki farklar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer sizde bu iki terimi sıklıkla birbirinin yerine kullanıyorsanız bundan böyle bilerek daha doğru kullanabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin