Merkür Gezegeni Hakkında Bilgiler – Merkür Hakkında 20 Bilgi

0
5651

Bu yazı Merkür gezegeni özellikleri hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Merkür her 7 yılda bir Dünya’dan görülebilen ve 8 gezegen arasında Güneş’e en yakın olan gezegendir. Merak edenler için Merkür gezegeni hakkında 20 bilgi derledik. İşte Merkür’ü daha yakından tanımanıza yardımcı 20 bilgi:

merkür gezegeni hakkında bilgiler

Merkür Gezegeni Hakkında Bilgiler

#1 Merkür gezegeni uzaklık bakımından Güneş’e en yakın konumda bulunan gezegendir.

güneş sistemi

#2 Merkür çok eski tarihlerden beri bilinen bir gezegendir. Gezegenin keşif tarifi tam olarak bilinmemekle birlikte ilk defa Sümerler döneminde keşfedildiği düşünülmektedir.

#3 Merkür’de 1 yıl 88 gün sürer, saniyede 50 km hızla dönerek güneşin etrafındaki bir tur dönüşünü 88 günde tamamlar. Kendi etrafındaki bir tur dönüşü (1 gün) ise 176 Dünya günü sürer.

merkür

#4 Güneşin etrafındaki hızlı dönüşü nedeniyle eski uygarlıklar Merkür’ün biri sabah diğeri akşam vakti ortaya çıkan iki farklı yıldız olduğunu düşünmüşlerdir.

#5 Merkür boyutu bakımından güneş sistemindeki en küçük gezegendir ve çapı 4.879 km’dir. Aynı zamanda çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden biridir. Gözle görülebilen diğer gezegenler: Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn

gezegen boyutları

#6 Merkür karasal bir gezegendir. Yüksek oranda ağır metal ve kaya parçaları içerir bu özellik onu Dünya’dan sonra en yoğun ikinci gezegen yapar.

merkür gezegeni hakkında 20 bilgi

#7 Merkür Yunan mitolojisinde Hermes olarak bilinen Roma tanrılarının habercisinin adını almıştır. Güneş’in etrafında çok hızlı dönmesinden dolayı bu adı almıştır.

hermes

#8 Gök bilimciler 1543 yılında Kopernik (Nicolaus Copernicus) güneş sistemi modelini yayımlayana kadar Merkür’ün bir gezegen olduğu fark etmemiştir.

kopernik güneş sistemi
Kopernik’in Güneş Sistemi teorisi

#9 Merkür en sıcak ikinci gezegendir. Sıcaklığını düzenleyecek bir atmosferi olmadığından sıcaklık değerleri çok fazla değişir, geceleri -170 C derece olan sıcaklıklar gündüzleri 430 C dereceye kadar çıkabilmektedir. Venüs gezegeni Güneş’e daha uzak olmasına rağmen Merkür’den daha sıcaktır.

#10 Merkür’de herhangi bir mevsim yaşanmaz.

#11 Merkür yüzeyinde diğer tüm gezegenlerden daha fazla krater bulunur.

merkür yüzeyi

#12 Merkür’ün bilinen hiç bir doğal uydusu veya halkası bulunmaz.

#13 Merkür’ün dış kabuk kalınlığı 500-600 km aralığındadır. Dünya’nın dış kabuk kalınlığı ise 2930 km’dir.

merkür kabuğu

#14 Merkür Dünyadakinin yaklaşık %1’i kadar olan çok zayıf bir manyetik alana sahiptir.

#15 Dünya üzerinden her 100 yılda 13 kez Merkür’ü görebiliriz.

#16 Merkür gezegeni ilk kez 1631 yılında Galilei tarafından gözlemlenmiştir.

#17 Güneş’e çok yakın olmasından dolayı Merkür’e ulaşmak zordur. Bu nedenle bugüne kadar sadece 2 uzay aracı Merkür’e ulaşabilmiştir. Mariner 10, 1974-75 yıllarında Merkür’e ilk uçuşu gerçekleştirmiş ve gezegenin zeminini gözlemlemiştir.

mariner 10

#18 Messenger isimli uzay sondası NASA tarafından Merkür hakkında bilgi toplaması için gönderilen ve Mariner 10’un ardından Merkür’e ulaşan ikinci uzay aracıdır. 2004 yılında fırlatılan araç 2008 yılında Merkür yörüngesine girmiş, bugüne kadar gök bilimcilere pek çok bilgi sağlamıştır.

messenger merkür keşif

#19 Merkür’e bir diğer görev olan BepiColombo, Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya tarafından 2015 yılında fırlatılmış ve 2019 yılında Merkür’e ulaşması beklenmektedir.

#20 Bir zamanlar Merkür ile Güneş arasında Vulcan isimli bir gezegen olduğuna inanılıyormuş. Fakat bugüne kadar bu inancı kanıtlayacak herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Gezegenler Hakkında İlginizi Çekebilecek Diğer Konularımız:

Venüs Gezegeni Hakkında Bilgiler 

Uranüs Gezegeni Hakkında Bilgiler

Neptün Gezegeni Hakkında Bilgiler

Satürn Gezegeni Hakkında Bilgiler

Mars Gezegeni Hakkında Bilgiler

Jüpiter Gezegeni Hakkında Bilgiler

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin