Maruz Kalınmaması Gereken 9 Ölümcül Element

0
1551

Marie Curie, radyoaktivite üzerine çalışmalarıyla iki farklı alanda Nobel ödülü kazanmış bir bilim insanı aynı zamanda Nobel ödülü almış ilk kadın unvanına sahiptir. Ancak ödül kazanmasına sebep olan çalışmaları aynı zamanda onu ölüme götüren sebepler olmuştur. Kocası ile birlikte yaptığı çalışmalar sonucunda 1898 yılında polonyum elementini keşfeden Marie Curie, kısa bir süre sonra radyumu keşfetmiştir. Ancak radyoaktif elementleri yeni keşfettiğinden ne kadar tehlikeli olabileceklerinin farkında değildi. Marie Curie maruz kaldığı aşırı radyasyon nedeniyle kan kanserine yakalanıp hayatını kaybetmiştir. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi doğada pek çok ölümcül element bulunuyor. Güvende olmak için bu elementler hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilir.

9 Ölümcül Element

SEZYUM

ölümcül element sezyum

Bir gün sezyumla karşı karşıya gelirseniz dikkat edin. Havayla temas ederse alev alır ve suya atılırsa şiddetli bir patlama oluşturur.

KROM

Krom metali kararlı haliyle, parlak olduğundan dolayı otomobil sektöründe kullanılır. Fakat metal bir krom atomundan 6 elektronu çıkarırsanız kanser yapıcı madde elde edersiniz.

PLÜTONYUM

Son derece tehlikeli ve radyoaktiftir. Nükleer silahlarda kullamılır. Radyoaktif olduğundan insan hücrelerini tahrip edecek parçacıklar yayar.

KADMİYUM

Özellikle pillerde de kullanılan kadmiyum metali tehlikeli bir elementtir. Vücudunuzdaki kalsiyum dengesini bozarak kemiklerinizi kırılganlaştırır. Bu nedenle biten pilleri doğaya atmak yerine geri dönüşüme göndermelisiniz. Bazı güneş panelleri de kadmiyum içermektedir.

TALYUM

Fiziksel olarak potasyuma benzeyen talyum, zehirli bir elementtir. Eski zamanlarda pek çok cinayet ve suikastlerde talyum kullanılmıştır. Fare zehirlerininde ana maddelerinden biri olan talyum tuzlarının kullanımı bazıl ülkelerde yasaklanmıştır.

KURŞUN

Geçmişte petrol ve boya ürünlerinde sık kullanılan kurşunun beyne ve böbreklere ciddi zararları vardır.

İlginizi çekebilir: Doğal Taşlar ve Özellikleri

ARSENİK

ölümcül element arsenik

Arsenik, çok güçlü bir zehirdir. Birçok kanser türünün oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Tüm bu zararlarına rağmen arsenik endüstride çok yaygın kullanılmaktadır. 1940 yıllara kadar arsenik içeren bazı ilaçlar frengi hastalığına iyi geldiği düşünülerek kullanılmıştır.

ANTİMON

Arsenikle benzer özellikleri olan Antimon, karaciğerinize ciddi zararlar verir ve kusmanıza sebep olur. Bir iddiaya göre Mozart’ın ölüm sebebinin Antimon maddesidir. Eski Mısır’da kadınlar zararlarının farkında bile olmadan Antimon elementini göz makyajı için kullanıyormuş.

FLOR

Yapısı itibariyle diğer atomlardan elektron çalmaya müsaittir bu sebeple reaktiftir. Gaz formu oldukça zehirlidir. Flor elde etme deneyleri esnasında yaralanan ve ölen kimyagerler vardır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin