Kuzey Işıkları Nedir ? Büyüleyici Kuzey Işıkları Fotoğrafları

0
2925

Kuzey Işıkları Nedir ?

Kuzey veya güney kutbu civarında yaşayan insanlar bazı geceler gökyüzünde inanılmaz ışık şovları görme şansı bulurlar. Bu ışıklı muhteşem manzaraya kuzey ışıkları denir.

Kuzey kutbunda görebileceğiniz ışıklara Aurora Borealis, güney kutbundaki ışıklara ise Aurora Australis adı verilir. Bir Aurora pembe, kırmızı, yeşil, mor, sarı, hatta beyaz renklerde olabilir.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur ?

Biraz daha bilimsel açıdan bakacak olursak kuzey ışıkları , güneşten gelen yüklü parçacıkların atmosferin en dış tabakası olan manyetosferin birbiri ile teması sonucunda ortaya çıkan doğal ışımalar olarak tanımlanır.  Auroralar güneş rüzgarlarının taşıdığı yüklü parçaların manyetosfer ile teması sonucunda üretilir.

kuzey ışıkları nasıl oluşur ?
Güneş fırtınalarının manyetosfer tabakasına teması

Güneş fırtınaları esnasında manyetosferle temas eden yüklü parçacıkların bazıları manyetik alan çizgileri boyunca ilerler ve atmosferdeki gaz atomlarıyla  (çoğunlukla havada % derişimi en yüksek olan oksijen ve azot) etkileşime girerek bu atomların uyarılmasına ve iyonlaşmasına sebep olurlar. Bunun sonucunda Aurora denilen muhteşem ışık görüntüleri ortaya çıkar.

kuzey ışıkları nasıl oluşur ?
Nelly Volkovich

Kuzey Işıkları Neden Kutuplarda Görünür ?

Dünya tıpkı bir mıknatıs gibi manyetik alan çizgilerine sahiptir. Manyetik alan çizgilerinin en yoğun olduğu bölgeler kuzey ve güney kutuplarıdır. Güneş rüzgarları içerisindeki yüklü parçacıklar kutuplardaki atomlarla çarpıştığında, atomlar iyonlaşır. Atmosferdeki bu atomlar uyarılmış halden normal hale döndüklerinde ise foton bırakırlar. Bu fotonlar sayesinde Aurora oluşur. Gökyüzünde oluşan ışık rengi foton bırakan atoma bağlıdır.

kuzey ışıkları
oldskool photography

Oksijen atomları genellikle kırmızı ve yeşil ışık yayarken, azot atomları ise mavi veya mor ışık yayar.

kuzey ışıkları nedir ?
Thomas Tucker

Kuzey ışıkları genellikle ışık perdesi şeklinde görünürler fakat bazen manyetik alan çizgilerini takip eden spiraller şeklindede olabilirler.

İlginizi çekebilir : Yıldız Kayması Nedir ? 

Kuzey Işıkları Görebilmek İçin En İyi Zamanlar 
  • Kuzey yarımküre için Eylül-Mart ayları arası
  • Güney yarım küre için Mart-Eylül ayları arası
kuzey ışıkları fotoğrafları
Nicolas J Leclercq
Kuzey Işıkları Fotoğrafçılığı İçin En Elverişli Konumlar

Aurora’yı canlı izlemek ve fotoğraflamak şüphesiz ki her fotoğrafçının rüyasıdır. Özellikle bu muhteşem görüntülerin oluştuğu bölgelere uzakta yaşayan insanlar için Aurora’yı gözlemlemek belki de hayatta çok nadir gelebilecek bir şanstır.

Aurora fotoğrafçılığında konum çok önemlidir. Kuzey yarımkürede iseniz kuzeye bakan, Güney yarımkürede iseniz güneye bakan açık bir alanda bulunmanız gereklidir. Rakımı yüksek alanlar gözlem yapabilmek için daha iyidir.

Aurora’nın Kuzeyde görülebileceği bazı yerler : Kuzey Kanada, Alaska, İzlanda, Grönland, Norveç, İsveç, Sibirya, Finlandiya

Aurora’nın Güneyde görülebileceği bazı yerler : Güney Avusturalya, Yeni Zelanda, Antartika, Şili

kuzey ışıkları fotoğrafları
JHGilbert

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin