Fosil Yakıt Nedir? Fosil Yakıtlar Nelerdir?

0
2565

Fosil Yakıt Nedir? 

Fosil yakıtlar çok eski zamanlardan beri insanların enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere fosil yakıt tarih öncesi bitki ve hayvan kalıntılarından oluşur. Milyonlarca yıllık bu kalıntılar oksijensiz ortamda yer kabuğundaki ısı ve basınç etkisiyle yüksek oranda karbon ve hidrokarbon içeren yakıtlara dönüşürler.

Sanayi devriminden bu yana enerji ihtiyacımız çok hızlı bir biçimde giderek artmaktadır. Fosil yakıtlar bu ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız enerji kaynaklarıdır. Başlıca fosil yakıtlar kömür, petrol ve doğal gazdır.

İlginizi çekebilir: Fosil Nedir? Fosil Çeşitleri Ve Oluşumu – Fosillerin Tarihlenmesi

Kömür

kömür

Kömür, doğada en bol bulunan fosil yakıt kaynağıdır. Dünyada kullanılan toplam enerjinin çeyreği ve dünya çapında toplam elektriğin %40’ı kömür ile üretilmektedir. Demir-çelik endüstrisi büyük ölçekte bu fosil yakıt türüne bağımlıdır. Diğer tükenmekte olan enerji kaynakları gibi dünya kömür rezervide çok şiddetli bir biçimde azalmaktadır. Hem sınırlı bir enerji kaynağı oluşu, hem de doğaya olan büyük zararlarından dolayı günümüzde alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim başlamıştır.

Petrol

fosil yakıtlar petrol

Petrol veya ham petrol, dünya üzerinde en yaygın kullanılan fosil yakıttır. İnsanoğlu için değerinden dolayı ‘Siyah Altın’ diye bilinir. Petrol en çok otomobillerin ve jetlerin yakıtı olarak kullanılır. Ayrıca elektrik üretiminde, bazı petrol türevleri ilaç ve plastik sanayinde kullanılır. Yine kömür gibi doğaya oldukça zararlı bir fosil yakıt çeşididir.

Doğal Gaz

doğalgaz

Bir petrol türevi olan doğal gaz, büyük ölçekte metan içermesine rağmen etan, propan ve bütan da içerir. Verimli bir enerji kaynağıdır. Sanayide, elektrik üretiminde ve konutlarda ısınma amaçlı olarak kullanılır. Diğer fosil yakıtlara nazaran daha temiz ve daha az kirleticidir. Tıpkı diğer fosil yakıtlar gibi sınırlıdır ve hızla tükenmektedir.

İlginizi çekebilir: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? Yenilenebilir Enerji

Rüzgar ve güneş enerjisinin aksine fosil yakıt yenilenemeyen enerji kaynağı çeşididir. Fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan karbondioksit günümüzün en büyük sorunlarından küresel ısınmanın baş nedenidir. Sınırlı oluşu ve doğaya olan büyük zararlarından dolayı alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin