Fosil Nedir? Fosil Çeşitleri Ve Oluşumu – Fosillerin Tarihlenmesi

0
5347

Fosil Nedir?

Fosil, eskiden yaşamış hayvan ve bitkilerden kalma artık ve izlerdir. Bir kalıntının fosil olarak nitelendirilebilmesi için en az 10 bin yaşında olması gerekir. Bilinen ilk fosillerin geçmişi 3 milyar yıl öncesine dayanmasına rağmen çok hücreli organizmalara ait ilk fosiller 650 milyon yıllıktır.

fosil nedir ?
Balık fosili

Fosilleşmenin gerçekleşebilmesi için oksijen eksikliği, çürümenin önlenmesi için ayrışmış bakteri, düşük sıcaklık ve çökelti birikmesi gibi bir dizi tesadüfi koşulların bir araya gelmesi gereklidir.

Fosil Çeşitleri ve Oluşumu  

Organizmanın ölmesinin ardından gömülmesiyle organik materyal, suda bulunan silika, pirit ve kalsika gibi minerallerle yer değiştirir böylece taşlaşma meydana gelir. Bu işlem hücre yapısı dahil organizmanın detaylı özelliklerini koruduğundan en etkili fosilleşme biçimidir. Dünyanın pek çok yerinde fosilleşmiş odun örneğine rastlanmaktadır.

fosilleşmiş odun
taşlaşmış odun

Alçı fosil ise organizmanın ölümünün ardından kalıntılarının iki kaya parçası arasında sıkışmasıyla oluşur. Daha sonra su organik materyali temizleyerek organizma üzerinde mineral biriktirir böylelikle alçı görünümü oluşur.

alçı fosil
alçı fosil örneği

Bir diğer fosilleşme çeşidi karbonlaşma oksijen, hidrojen, azot gibi elementlerin karbon tabakasının arkasında kalan organizmadan sıyrılmasıyla meydana gelir. Bu tip fosiller kaya üzerinde rüzgarla veya suyla kolayca dağılabilmektedir.

karbon fosil

Özellikle son fosillerde yaygın olarak görülen bir diğer türde organizmanın orjinal şekliyle değişmeden kalmasıdır.

İlginizi çekebilir: Fosil Yakıt Nedir? Fosil Yakıtlar Nelerdir?

kehribar fosil

Bir mineral bir organizmanın kemiğinin, kabuğunun veya dokusunun yerini aldığında yeniden kristalleşme meydana gelir. Orjinal organik bileşikler mevcut fakat kristal formda olduğunda fosilin kristalize olduğu söylenebilir.

kristalize fosil

Fosillerin Tarihlenmesi

Fosiller mutlak olarak veya bağıl yöntemle tarihlendirilir. Bağıl tarihleme, bir fosili yaşı bilinen bir başka fosille karşılaştırma işlemidir. Fosillerin büyük bölümü bu yöntemle tarihlenmektedir. Ayrıca içinde bulunduğu kayanın yaşına göre fosilin yaşı da bu yöntemle hesaplanabilir. Sığ derinliklerde bulunan fosiller derinlerde bulunanlara göre daha gençtir.

Mutlak tarihleme, jeolojik saat görevi gören radyoaktif minerallerin kullanılması ile yapılır. Radyoaktif mineraller aracılığıyla organizmanın yaşadığı dönemi tahmin eden bir zaman aralığı oluşturulmaktadır.

İlginizi çekebilir: Renklerin Anlamları – Renklerin Psikolojik Açıdan Anlamı

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin