Dünyadaki En Yavaş Hayvanlar Hangileri?

0
2061

Dünya üzerinde bilinen en hızlı hayvan çitadır. Saatte 120 km hızla hareket edebilen çita, 3 sn içinde 112 km/sa hıza ulaşma kabiliyetiyle pek çok arabadan daha hızlıdır. Peki dünyadaki en yavaş hayvanlar hangileridir? Bazı hayvanlar çok nadiren hareket eder ve hareket ettikleri zaman adeta ağır çekimde eylemlerini gerçekleştiriyor gibi görünürler. Yeryüzündeki en yavaş 5 hayvanı sizler için derledik:

En Yavaş Hayvanlar

5. Koala

Koala, Avustralya’da yaşayan keseli yerli bir hayvandır. Koalalar genellikle yalnız başlarına ağaçlarda vakit geçirir ve okaliptus yaprakları ile beslenirler. Yediklerinin besin değerleri düşük olduğundan çok fazla enerjik değillerdir. Günlerinin yaklaşık 16 saatini uyuyarak ve ağaçların dallarında oturarak geçirirler. Normalde en yavaş hayvanlar arasında olmalarına rağmen herhangi bir tehdit altında olurlarsa saatte 30 km hıza ulaşabilirler.

4. Kaplumbağa

Kara kaplumbağaları saatte 1,5 km’den daha az yol katedebilir ve bu durum onları dünyanın en yavaş hayvanlarından biri yapıyor. Bu kadar yavaş hareket etmelerinin nedenlerinden biri otçul olmalıdır. Otçul hayvanlar olduklarından besinini avlama yada kovalamalarına gerek yoktur. Ayrıca metabolizmaları da çok yavaş çalışır. Galapagos kaplumbağaları zamanlarının büyük bölümünü güneşlenerek ve uyuyarak geçirirler. Vücutları içinde bulunan büyük su depoları sayesinde yemek yemeden veya su içmeden bir yıl boyunca hayatta kalabilirler.

3. Deniz Yıldızı

Deniz yıldızı çok yavaş hareket eden bir su altı canlısıdır. Okyanus tabanında hareket etmek için kollarını kullanırlar. Dışarıdan bakıldığında hiç hareket etmiyor gibi gözükselerde saatte 90 m yer değiştirebilmektedirler. Deniz yıldızları etobur olmalarına rağmen beslendikleri canlılarda kendileri gibi yavaştır. Genellikle yaralı, ölü balıkları, midye ve istiridye tüketirler.

İlginizi çekebilir: Maruz Kalınmaması Gereken 9 Ölümcül Element

2. Salyangoz

dünyadaki en yavaş hayvanlar

Bahçe salyangozları park, bahçe ve ormanlarda bulunabilir. Çoğunlukla sıcak ve nemli havalarda aktif olurlar. Salyangozlar o kadar yavaş hayvanlardır ki saatte sadece 45 metre hareket edebilirler. Geçtikleri yere sümük izi bırakırlar. Kabukları onları korumak için yeterli olduğundan hızlı hareket etmeye ihtiyaçları yoktur.

1. Miskin

dünyadaki en yavaş hayvan

2016 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesinde araştırmacıların yaptığı çalışma sonucunda Miskinlerin dünyanın en yavaş hayvanı olduğu tespit edilmiştir. Miskinler zamanlarının çoğunu ağaçların üzerinde uyuyarak ve yemek yiyerek geçirirler. Tıpkı koalalar gibi besinleri kalori bakımından çok düşüktür. Bu nedenle metabolizmaları yavaş çalışır ve enerjilerini idareli kullanmak için çok yavaş hareket ederler. Hayatlarının büyük bölümünü ağaçlarda yatarak geçirdiklerinden nadiren yırtıcı hayvanlar tarafından tehditle karşılaşırlar. En yavaş hayvan unvanına sahip olan Miskinler, gün boyunca ortalama 35 metre hareket eder ve 15 saat uyurlar.

İlginizi çekebilir: Psikolojik Açıdan Renklerin Anlamları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin