Doğal Taşlar Ve Özellikleri – 17 Doğal Taş Ve Faydaları

0
7271

Asırlardır doğal taş olarak bilinen, şık görünümlerinden ve çevreye bazı pozitif etkiler saçtığı düşünüldüğünden dolayı çeşitli aksesuar ve objeler üzerinde kullanılan taşların oluşumu milyonlarca yıl sürebilmektedir. Milyonlarca yıl boyunca dünyanın merkezine yakın konumda bulunmalarından dolayı üzerlerinde çok yüksek enerjiler depolayan bu taşların içerdikleri bu enerji sebebiyle insanlar üzerinde çeşitli etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bugün pek çok kişinin ilgisini çeken doğal taşlar ve faydaları konusunda bilgi vermek amacıyla bu içeriği hazırlamak istedik.  Sahip oldukları yüksek enerjiden dolayı üzerimizde çeşitli etkileri olan doğal taşlar ve özelliklerini gelin hep beraber inceleyelim.

Doğal Taşlar Ve Özellikleri

Ametist Taşı

doğal taşlar ve özellikleri

Diğer bir adıyla mor kuvars olarak da bilinen Ametist taşı, kuvars mineral ailesine mensuptur. Geçmişte kötü düşünceleri kontrol ettiği, askerleri savaşta yaralanmaktan koruduğu gibi özelliklere sahip olduğuna inanılmıştır. Kökeni Antik Yunan’a kadar uzanan Ametist taşının yunanca ‘sarhoşluğa çare’ anlamına gelen “amethystos” kelimesinden türediği söylenmektedir. Yunan mitolojisinde üzerinde ametist taşı bulunan birinin sarhoş olmayacağına yada ametist taşından yapılmış bir kadehten içilen alkolün kişiyi sarhoş etmediğine inanılırmış.

Ametist Taşı Faydaları

 • Doğal bir sakinleştirici ve dinginleştiricidir. Bu sebeple özellikle öfke problemleri yaşayan kişiler ametist taşı kullanarak bunun önüne geçebilirler. Ayrıca depresyon, kaygı ve strese iyi gelir.
 • Yaratıcılığı arttırır. Eğer bu tarzda yaratıcılık gerektiren bir şeyler üzerinde çalışıyorsanız, çalışma odanızda ametist taşı bulundurarak performansınıza katkıda bulunabilirsiniz.
 • Uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk problemi çeken kişilerin yataklarına yakın bir yerde ametist taşı bulundurmaları tavsiye edilir.
 • Radyasyon ve kötü enerjiyi absorbe eder.

Akik Taşı

akik taşı

Akik taşı ismini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden almıştır. Yemen taşı veya ölümsüz taş olarak bilinen Akik, çoğunlukla koyu kırmızı ve turuncu renginde olsada doğada çeşitli farklı renklerde bulunabilen bir doğal taştır. Sertlik derecesi 6,5 – 7 arasındadır ve Kalsedon’un bir türüdür. Ülkemizde nadir bulunan bir taştır.

Akik Taşı Faydaları

 • Cilt hastalıklarına ve saça iyi gelir.
 • Kan dolaşımını düzenleyici ve tansiyonu dengeleyici etkisi vardır.
 • Nazara karşı koruduğuna inanılır.
 • Negatif enerjiyi pozitife çevirir.
 • Özellikle yeşil akik taşı, ruhsal ve zihinsel sorunlara iyi gelir.
 • Zihni açar, ezber yeteneğini arttırır.

Akuamarin Taşı

akuamarin taşı faydaları

Beril taşının silikat halinde şeffaf özellikli rengi mavi ve yeşil olan Akuamarin, deniz suyu anlamına gelmektedir. Zümrüt ile sıklıkla karıştırılan ve özellik olarak Ametist ve Akik taşlarına benzeyen Akuamarin taşı aynı zamanda Cesaret Taşı, Gök Zümrüt, Sakin Taş, Akvamarin gibi isimlerle de anılmaktadır. En güzel ve değerli Akuamarin taşlarının Rusya topraklarından çıkarıldığı bilinmektedir.

Akuamarin Taşı Faydaları

 • Diğer bir adıyla Cesaret Taşı veya Sakin Taş olarak da bilinen Akuamarin taşı cesaret ve sakinlik vericidir.
 • Özellikle akciğer hastalıkları, nefes darlığı, astım, bronşit gibi üst yolunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Hafızaya iyi gelir. Konsantrasyon arttırıcı olarak çocukların çalışma masalarında bulundurulabilir.
 • Diş ve çene sağlığı için yararlıdır.
 • Vücuttaki ödemin, urların ve şişliklerin iyileşmesine katkı sağlar.

Aytaşı

aytaşı faydaları

Doğal taşlar denilince akla gelen ilk taşlardan biri olan Aytaşı, geçmişte özellikle Romalılar tarafından yoğun olarak kullanılmıştır. ‘Toprak Ana Taşı’ veya ‘Moon Stone’ olarak da bilinir. Genellikle beyaz olarak bulunan Aytaşı, turuncu ve mavi renkte yansımalar içerir. Orta doğuda kadınlar tarafından dişil bir taş olduğuna inanıldığından kadın hormanlarını dengeleme ve doğurganlığı arttırma gibi etkileri için kullanılmıştır. Hintliler bu taşın sevgiyi açığa çıkarttığını düşündüğünden Aytaşı’nı düğün hediyesi olarak vermektedir. Brezilya, Amerika, Norveç, Almanya, Tanzanya, Avustralya ve Madagaskar gibi pek çok farklı ülkede bulunabilen Aytaşının en değerlileri Hindistan ve Sri Lanka’da çıkarılmaktadır.

Aytaşı Faydaları

 • Kadınlık hormonlarını dengelediğine, kısırlığa iyi geldiğine, doğum sancılarını hafiflettiğine ve regl döngüsünü düzenlediğine inanılır.
 • Sezgileri güçlendirir.
 • Tokluk hissi verir. Obeziteye karşı direnci arttırır.
 • Uykusuzluğa ve uyurgezerliğe iyi gelir.
 • Toksinlerin ve ödemin dışarı atılmasına destek olur.
 • Duygusal dinginlik ve rahatlama sağlar.
 • Lenf sistemini güçlendirdiği söylenir.

doğal taş

5. Amazonit Taşı

Dolaşım ve sinir sistemine iyi gelir. Öfkeyi ve stresi yatıştırıcı etkisi vardır.

6. Amber (Kehribar) Taşı

Ağaç reçinesinin zamanla fosilleşip taşlaşmış halidir. Ağaçlar üzerinde oluştuğundan dolayı güneş enerjisi deposudur ve bu enerji sayesinde vücutla temas halinde vücuda ısı verir.

7. Aventurin Taşı

Şans getirdiğine inanılır. Dolaşım sistemine faydaları vardır.

doğal taşlar ve özellikleri

8. Azurit Taşı

Mental açıdan iyi gelir. Boğaz rahatsızlıklarına karşı iyileştirici gücü olduğuna inanılır.Dalak, böbrek, karaciğer gibi çeşitli organlara iyi gelir.

doğal taş özellikleri

9. Bakır Taşı

Özgüveni artırır buna bağlı olarak açık sözlülük artar. Radyasyonu bertaraf etme özelliği vardır.Enerji verir.

10. Florit Taşı

Yatıştırıcı gücü vardır. Dikkat dağınıklığına iyi gelir.

11. Kalsedon Taşı

Kötü enerjiyi çekerek nazarı engeller. Hafızayı güçlendirir.

12. Jasper Taşı

Vücudu toksinlerden arındırır. Cesaret verir. Erkeklerde cinsel gücü arttırdığı söylenmektedir.

13.Safir Taşı

Çok değerli bir taştır. Sadakat duygusunu güçlendirir. Şüpheyi azaltır. Sakinleştiricidir. Çok eski zamanlarda kutsal bir koruyucu olarak görülmüştür.

İlginizi çekebilir: Dünyanın Farklı Ülkelerinden 15 İlginç Batıl İnanç

14. Morganit Taşı

Kalp taşı olarak bilinir ve kalp sağlığına iyi gelir.Kandaki oksijen miktarını artırır. Astıma iyi gelir. Ferahlatır.

15. Kuvars Taşı

Çevreye pozitif enerji yayar. Göz sağlığına ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklara karşı (özgüven eksikliği, panik atak vs.) iyi gelir.

16. Yakut Taşı

Değerli bir taştır. Mutluluğu artırır. Dolaşım sistemine faydalıdır. Vücuttaki fazla elektriği alıp rahatlattığına inanılır. Özgüveni yükseltir.

17. Zümrüt Taşı

Tıpkı safir ve yakut gibi değerli bir taştır. Mutluluk, neşe verir. Sıkıntıyı giderir. Solunum sistemine iyi gelir ve hafızayı güçlendirir.

İlginizi çekebilir: Kuzey Işıkları Nedir ? Büyüleyici Kuzey Işıkları Fotoğrafları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin